Dok se optimisti klade na to da će se centralne banke okrenuti smanjenju kamatnih stopa, da će Kina potpuno izaći iz izolacije, a sukob u Ukrajini utihnuti, drugi su u potrazi za rizicima koji bi mogli da gurnu tržišta u haos.
"Blumberg" je sastavio pet problematičnih scenarija sa kojima bi dogodine investitori mogli da se suoče.
Ukorenjena inflacija
"Tržište obveznica očekuje da će se inflacija prilično uredno vratiti na svoje mesto u narednih 12 meseci", rekao je Metju Meklenan, šef tima za globalnu vrednost u kompaniji "First Igl investment menadžment".
To može da bude velika greška jer postoji realan rizik da rast plata i pritisci na lance snabdevanja, poput viših troškova energenata, podstaknu rast potrošačkih cena, rekao je Meklenan i dodao da bi to onda dovelo do porasta troškova pozajmljivanja i samim tim recesije.
"Fed nije video da dolazi inflacija i u pokušaju da se izbore protiv nje možda neće videti finansijsku nesreću", rekao je Meklenan i dodao da je "sasvim moguće da Fed potcenjuje rizik od finansijske katastrofe."
Posrtanje Kine
Kineske akcije skočile su za oko 35 odsto u odnosu na oktobarski najniži nivo posle najava da se druga najveća svetska ekonomija otvara.
Ipak, postoji opasnost da zdravstveni sistem bude preopterećen kako broj zaraženih bude rastao, a ekonomska aktivnost da propadne, navodi "Blumberg".
"Krivulja zaraze u Kini će rasti i dostići vrhunac samo jedan ili dva meseca nakon Kineske Nove godine", rekla je Marčela Čou, globalni tržišni strateg u "DŽej Pi Morgan Čejsu".
Ona očekuje da će zemlja uspeti da se ponovo otvori ali upozorava da postoji rizik zavisno od razvoja situacije sa kovidom.
Oporavak kineskih akcija i dalje je osetljiv i svaka mogućnost pada ekonomske aktivnosti smanjila bi potražnju na tržištima roba, posebno za industrijskim metalima i gvozdenom rudom.
Sukob u Ukrajini
Glavni strateg za globalno tržište kompanije "Niko aset menadžment", DŽon Bejl smatra da bi direktnije uključivanje NATO u sukob u Ukrajini i eventualne sankcije Moskvi koje bi usledile, negativno uticali na međunarodna tržišta i ekonomiju.
Sekundarne sankcije protiv ruskih trgovinskih partnera, posebno Indije i Kine, pojačale bi efekat trenutnih ograničenja u opasnom trenutku za globalnu ekonomiju, smatra Vejl.
"To bi bio veliki šok u snabdevanju sveta u pogledu hrane, energenata i drugih artikala poput đubriva, određenih metala i hemikalija", rekao je on.
Još alarmantniji scenario bi bila upotreba taktičkog nuklearnog oružja, što bi jednim potezom okončalo poljoprivredni izvoz Ukrajine, piše "Blumberg".
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) December 29, 2022
Pad razvojnih tržišta
Mnogi investitori očekuju da će snaga dolara u 2023. opasti, ali i cene energenata, što su dva faktora koja bi ublažila pritisak na tržišta u razvoju.
Svaki neuspeh u obuzdavanju inflacije upropastio bi ovaj ishod za tržišta valuta, dok je intenziviranje sukoba u Ukrajini samo jedan od mnogih rizika koji bi mogli ponovo da dignu cene energenata u nebesa.
"Možda ćemo imati još jednu tešku godinu za tržišta u razvoju", rekao je Šejn Oliver, šef investicionih strategija i ekonomije u kompaniji "AMP servisiz". Visok ili rastući američki dolar bi delovao negativno na zemlje u razvoju jer mnoge imaju dugove u američkim dolarima, ističe Oliver.
Repriza kovida
Zarazniji ili smrtonosniji soj kovida 19, ili čak i sadašnje varijante koje se duže zadržavaju, mogle bi ponovo da zakrče lance snabdevanja, što bi preraslo u inflaciju i usporilo ekonomsku aktivnost.
"Verujemo da bi ovo najviše osetile veće ekonomije i one koje više zavise od trgovine", rekla je Čou iz "DŽejPi Morgana".
Za sada, ona veruje da će virus nastaviti da se povlači i očekuje da će negativnost na tržištima biti više fokusirana na recesiju u SAD i Evropi.
ZELENSKI OBJAVIO FOTOGRAFIJE BAHMUTA: Nema mesta koje nije obliveno krvlju (FOTO)
Izvor: rt.rs