Tako se broj onih zemalja koje traže od svojih građana da spreme kofere i napuste Ukrajinu porastao na 35 i pored molbi predsednika Vladimira Zelenskog da to ne čine. Očigledno je stav Vašingtona bio važniji. Uostalom, odliv diplomata iz Kijeva je i počeo nakon što su "nogu povukle" članice NATO a za njima krenule i neke arapske zemlje.
Američki državni sekretar Entoni Blinken je izjavio da je selidba diplomata "razumna" jer je veliki rizik od ruske eksalacije na Ukrajinu. Vlasti Kanade i Australije odlučile su da privremeno presele svoje ambasade iz Kijeva u Lavov u zapadni deo Ukrajine.
U takvoj atmosferi najveći gubitnik je Ukrajina, jer će posledice trpeti njena privreda. Predsednik Zelenski upozorava svoje zapadne saveznike da stalno ponavljanje teza kao što su "uskoro će biti rat" ili "sukob može da počne svakog trenutka", tera investitore iz Ukrajine.
- Najveći neprijatelj za nas danas je panika.
Naravno da ne misle svi da će Rusija u sredu napasti Ukrajinu, ali "kad kažu u Vašingtonu" mora se biti solidaran.Ipak, ima i drugačijih glasova, pa je tako ministar spoljnih poslova Turske Mevlut Čavušoglu kazao za Si-En-En da je dobio informacije iz Moskve i Minska da nikakvih napada na Ukrajinu neće biti.
Rusko rukovodstvo i dalje ponavlja da provokaciju na granici sa Donbasom mogu da izazovu samo ukrajinske oružane snage. Sada kad im zapad stalno šalje nove količine oružja sasvim je moguće da neke usijane glave krenu da blickrigom zauzmu onaj deo Donbasa u kojem žive Rusi. Prema različitim izvorima Ukrajina je skoncentrisala na istoku zemlje od 70.000 do 100.000 vojnika. NJima može da se suprotstavi oko 35.000 pripadnika narodne milicije Donjecke i Luganske narodne republike. Velika je razlika u korist Kijeva što se tiče tenkova, oklopnih vozila i druge tehnike.
Predsednik Donjecke narodne republike Denis Pušilin izjavio je da očekuju da će ukrajinska strana organizovati neku provokaciju za početak rata. Moskovski vojni eksperti smatraju da bez pomoći ruske armije Donjecka i Luganska narodna republika ne mogu da se suprotstave ukrajinskoj vojsci.
Histerija koju su napravili Amerikanci i njihovi saveznici uticala je i na to da se od ponedeljka zatvara vazdušni prostor Ukrajine. Naime, neke zapadne osiguravajuće kompanije uvele su zabranu svojim osiguranicima da lete iznad Ukrajine. U Kijevu kažu da oni neće zatvarati svoj vazdušni prostor.
U ponedeljak će u Moskvi Savet Dume raspravljati oko predloga koji nameravaju da upute predsedniku Putinu da se prizna nezavisnost Donjecke i Luganske narodne republike, gde živi oko 500.000 ljudi koji imaju ruske pasoše.
Šolc u Kijevu i Moskvi
Novio nemački kancelar Olaf Šolc u ponedeljak putuje u Ukrajinu, gde će razgovarati sa predsednikom Zelenskim, a u utorak dolazi u Moskvu gde će se susresti sa ruskim predsednikom Putinom. Nije tajna da su u Kijevu ljuti na rukovodstvo Nemačke koja ne želi da ih snabdeva ofanzivnim oružjem, već samo šlemovima i poljskim bolnicama.
Prilično opasno za Ukrajinu
SAD upozoravaju Rusiju da će se suočiti sa strašnim sankcijama i većim jačanjem NATO snaga, ako napadne Ukrajinu. Specijalni savetnik američkog državnog sekretara Derek Šole pojasnio je šta je predsednik DŽozef Bajden mislio pod "brzim i teškim troškovima" sa kojima će se suočiti Rusija ukoliko napadne Ukrajinu. Šole je za Bi-Bi-Si rekao da SAD mogu da odgovore na dva glavna načina. Prvi je uvođenje sankcije koje će Rusiju, kako je naveo, osakatiti u ekonomskom smislu i koje će doneti zemlji ekonomske poteškoće.
Drugi način podrazumeva ojačavanje vojnih kapaciteta na istočnim granicama NATO, što će diplomatski izolovati i unazaditi strateški i vojno Rusiju.
Govoreći o prirodi potencijalne ruske invazije, Šole je rekao:
- U kom god obliku da bude, vazdušni udari, upad na kopno, ukoliko bude onoliko velika koliko se bojimo da će biti, okolnosti će biti prilično opasne za Ukrajinu.
Izvor: Novosti