"Moja porodica je uvek uz mene, uvek uz Ukrajinu. Ja sam predsednik, moja žena nije samo žena, ona je prva dama. I ona mora da pokaže primerom kako porodice treba da se ponašaju... Ovo je veoma važno za zemlju i društvo“, rekao je Zelenski na konferenciji za štampu sa nemačkim kancerlarom Olafom Šolcom u Kijevu.
Zelenski je dodao da je samo 13. februara iz Ukrajine odletelo 30 aviona.
„Mislim (da u Ukrajini) ostaju pouzdani ljudi. Građani Ukrajine ostaju i želim da im se zahvalim“, rekao je predsednik.
On je pozvao poslanike Vrhovne rade koji su napustili zemlju da se u roku od 24 časa vrate.
"Oni treba da se vrate inače ćemo morati, kako država, tako i rukovodstvo, izvući ozbiljne zaključke", rekao je Zelenski.
"Severni tok 2" i sankcije
Predsednik Ukrajine je saopštio da je sa nemačkim kolegom razgovarao, između ostalog, o „Severnom toku 2“ i sankcijama protiv Rusije.
„Razgovarali smo o rizicima bezbednosti, vezanim za „Severni tok 2“. Tu imamo neke nesuglasice u ocenama. Podsetio sam da je naš stav nepromenjen, gledamo na „Severni tok 2“ isključivo kroz prizmu energetskih pretnji i pretnji bezbednosti za nas i region. Znamo da je to geopolitičko oružje i zato Ukrajina traži energetske garancije i garancije bezbednosti“, rekoa je Zelenski.
On je dodao da je predložio Šolcu da se pokrene strateški zajednički dijalog u energetskoj sferi.
Šolc je saopštio da SAD i EU aktivno rade na mogućim sankcijama Rusiji u slučaju potencijalne eskalacije situacije oko Ukrajine.
„Spremni smo da u svakom trenutku preduzmemo neophodne korake“, istakao je kancelar.
On je dodao da u to niko ne treba da ima sumnju, ako dođe do „vojne agresije“ protiv Ukrajine.
Ulazak u NATO
Zelenski je izjavio da će njegova zemlja nastaviti da stremi svom cilju, članstvu u NATO uprkos negodovanju Rusije i skepticizmu nekih zapadnih zemalja.
„Danas mnogi novinari i mnogi lideri kao da ukazuju Ukrajini da je moguće ne rizikovati, ne postavljati stalno pitanje budućeg članstva u alijansi, jer su ti rizici povezani sa reakcijom Rusije. Ja verujem da moramo da idemo putem koji smo izabrali“, rekao je Zelenski.
Međutim, Šolc je istakao da članstvo Ukrajine u bilo koji savez nije sada na dnevnom redu. S tim u vezi, za njega je čudno što Moskva ovo pitanje čini „predmetom ozbiljnog spoljnopolitičkog problema“. Istovremeno, on je istakao da je sloboda izbora saveza glavni princip „završnog akta iz Helsinkija“ i to ne može biti tema razgovora.
Nemački kacelar je saopštio da mu je Zelenski obećao da će predstaviti nacrt zakona o specijalnom statusu Donbasa, ustavnim reformama i biračkom pravu o čemu će se razgovarati u okviru kontakt grupe o Ukrajini.
Izvor:rs.sputniknews.com