"Jedna stvar je jasna: potrebno je pomagati Ukrajini koliko je to moguće, ali i izbeći eskalaciju rata. Treba sprečiti da se rat prenese i na druge države i da zaratimo sa Rusijom. To bi bio treći svetski rat", rekao je Borelj u intervjuu za francuski radio Frans info.
Upitan o mogućnosti evropskog embarga na ruski gas i naftu, kako su odlučile SAD, on je ocenio da bi Uniji bilo mnogo teže da napravi takav izbor.
"Uvozimo dosta toga", rekao je Borelj.
Za SAD to nije previše teško jer one gotovo da ne troše rusku naftu, kazao je on.
Stano: EU finansira, a članice same odučuju o naoružanju
Iako je šef diplomatije EU, Žosep Borelj, najavio da će EU u okviru vojne pomoći Ukrajini poslati i borbene avione, u Briselu danas kažu da je Unija izdvojila novac, a da je na zemljama članicama da odluče "šta će tačno" poslati ukrajinskim partnerima.
Portparol EU, Peter Stano, na pitanje medija da li je EU poslala "obećane avione", objašnjava da je EU odgovorila na specifične zahteve i odbrambene potrebe ukrajinskih partnera izdvajanjem novca.
"Odluka je doneta da se iskoristi pola milijarde evra iz Evropskog instrumenta za mir za nabavku ubojitog i neubojitog oružja i jačanje kapaciteta ukrajinskih vojnih snaga da se odbrane od Putinove agresije.
Zemlje članice šalju i bilateralnu pomoć, a na njima je da odluče šta će i kako da obezbede u okviru EU pomoći od pola milijarde evra", rekao je Stano.
U Briselu nisu mogli da preciziraju šta je od naoružanja za Ukrajinu do sada finansirano novcem EU uz ocenu da se situacija sa slanjem pomoći Ukrajini menja svaki dan.
Kako Čečeni zauzimaju ukrajinske položaje, pogledajte OVDE.
Izvor: Tanjug