„Jedan od manira koji pod hitno treba napustiti, meni to nije jasno da se to dešava i u ovoj postđukanovićevskoj vladi jeste bavljenje Srbijom. Manijakalno bavljenje Srbijom. To ima reprekusiju na srpsko stanovništvo u Crnoj Gori, i koje ima svoj odnos i emociju prema Srbiji. To stanovništvo svakako autentično pripada Crnoj Gori i patriotsko je“, kazao je Leposavić.
On je naglasio da su Srbi u Crnoj Gori uslov opstanka države, ne samo u demografskom, političkom i istorijskom smislu, već i u onom činjenično-pravnom jer su njeni državljani.
„Nove demokratske nekad opozicione stranke su preuzele su taj manir. Stalno za sve krive Srbiju i stvaraju veštački konflikt, namerno izazivaju reakciju Beograda… Meni to nije jasno. To je zemlja od 6 miliona. I da je zemlja sa potpuno nepoznatim stanovništvom i različitim jezikom, mi bismo uvažavali tu činjenicu politički regionalno, geostrateški i imali dobre odnose kao što ih imamo sa svima, a kamoli sa zemljom koja deli istu istoriju, kulturu, narod i sve ostalo. Pa i ako se u nečemu ne slažemo ili imamo neke sporove, treba da diskutujemo, normalno je imati različit stav, ali ovdje se od Srbije pravi neprijatelj. Mnogi politički akteri nove većine to rade kao DPS. To nije dobro. Moramo promeniti osnovne paradigme našeg života. LJudi zaslužuju harmoniju“, kazao je Leposavić.
Naglašava da je interes Crne Gore da nema sukobe sa komšijama.
„Crna Gora može predstavljati zlatni most tj. zonu za pregovaranje između zemalja Zapadnog Balkana“
„Kad je politička budućnost u pitanju, stranke imaju svoju dinamiku, nastaju i nove stranke koje će birači oceniti. Ono što je važno za političku budućnost Crne Gore je da se shvati da Crna Gora ima taj potencijal multinacionalnog i multiverskog života, suživota i zajedništva. Ona može da bude zlatni most na Balkanu za ono što je preko potrebno Balkanu – pomirenje, ulazak u dijalog. Ona sa značajnim brojem Bošnjaka, Srba, Crnogoraca, Albanaca, pa i Hrvata kao manjine, ona je u tom smislu i u kontaktu sa svojim susedima, jer imamo zemlje u okruženju koje dele nacionalnu pripadnost svojih građana, i sa onima koji žive u Crnoj Gori“, kazao je bivši ministar.
Leposavić naglašava da to treba iskoristiti kao most, odnosno da treba napustiti rezon DPS-a i da ne smemo biti poligon za uvežbavanje tuđih interesa, bilo spolja, bilo iznutra, i dodao da ukoliko to gledamo kao uslov razdor ona imamo haos, a ako bi to gledali kao mogućnost onda Crna Gora može biti zona mirnog pregovaranja između političkih predstavnika iz Srbije, BiH i ostalih.
Kazao je i da će se političke prilike u Crnoj Gori smiriti nakon 2023. godine, nakon najavljenih izbora.
Ko bi mogao da bude novi premijer Srbije, saznajte OVDE.
Izvor: IN4S