Najnovije

Hrvatska prognala Srbe, a Srbija joj zahvaljuje plaćajući “ratnu štetu”

Naša deca će plaćati ratnu odštetu Hrvatima. Ćutanje je znak odobravanja, a srpska javnost ćuti o tome.

Zagreb (Foto: Pixabay)

Piše: Ilija Petrović

Gospodo vladari u Srbiji,

Na sajtu “Vaseljenske televizije” objavljeno je 24. septembra 2021. godine da je “Srbija prećutno prihvatila verziju Fonda za humanitarno pravo o agresiji na Hrvatsku” – link: vaseljenska.net/2021/09/24/srbija-precutno-prihvatila-verziju-fonda-za-humanitarno-pravo-o-/

Za slučaj da vam predočeni link iz ko zna kojih razloga bude nedostupan, u nastavku ovoga pisma, počev od iskaza da će “Naša deca plaćati ratnu odštetu Hrvatima”, biće dati neki izvodi iz rečenoga teksta, a malenkosti ovog potpisnika ostaje samo da vas pita pomoću kojih je trikova fondara Nataša Kandić uspostavila vrhovnu vlast u Srbiji i istoj toj Srbiji nametnula obavezu da hrvatski genocidni zločin nad prognanim Srbima iz Republike Srbske Krajine prizna kao agresiju na Hrvatsku, iz čega je i proistekla obaveza Države Srbije da Hrvatskoj plaća ratnu štetu.

Sa tim u neposrednoj vezi, postavljaju se bar još tri pitanja.

Prvo, da li državne vlasti u Srbiji ignorišući predlog da Vlada Republike Srbije poništi rešenje brozovske vlasti iz 1947. godine kojim su pobednički srbski dobrovoljci u srbskim oslobodilačkim ratovima 1912-1918. proglašeni profašistima, žele da Hrvatsku umilostive ne bi li se saglasila sa prijemom Srbije u fašikratsku Evropsku uniju, gde bi se Srbija kasnije hvalila da je bila profašistička i u vreme kad fašizma još nije bilo;

Drugo, da li Država Srbija isplaćuje genocidnoj (tri puta u 20. veku) Hrvatskoj “ratnu štetu” iz sredstava koja su, protivno civilizacijskom pravilu da se u stečena prava ne sme dirati, tokom četiri godine otimana penzionerima u Srbiji; i

Treće, da li Država Srbija nepriznavanjem Republike Srbske Krajine i istovremenim prihvatom najvećeg dela od oko 800.000 prognanih Krajišnika i izbeglih Srba s ostalog područja brozovske Hrvatske, odista Hrvatskoj pruža pravni i stvarni osnov da Srbiju smatra agresorom na nju i odgovornom za nekakvu “ratnu štetu”.

“Naša deca će plaćati ratnu odštetu Hrvatima. Ćutanje je znak odobravanja, a srpska javnost ćuti o tome.

Tokom rata (započetog 2. maja 1991. godine, u Borovu Selu, oružanim napadom ustaške Hrvatske na Srbe – IP) ), u jesen 1991. godine, na istoku Hrvatske (odnosno u Srbskoj Oblasti Slavoniji, Baranji i Zapadnom Sremu – IP), gde se vodio krvavi rat u kojem su počinjena i brojna ubojstva i ratni zločini…

Ovih dana, 30 godina kasnije, obitelji ubijenih i nestalih branitelja i civila počeli su od Republike Srbije dobivati isplate na ime nematerijalne štete za ubijene članove obitelji…

Do sada su podignute 52 optužnice članova obitelji za ubojstva u Sotinu i na Ovčari. Od toga broja tri presude su pravomoćne i već isplaćene, dok su neke u postupcima žalbe ili su još uvijek postupci u njima u tijeku…

Odlukom Apelacionog suda u Beogradu obiteljima ubijenih isplaćena je odšteta od gotovo 50.000 kuna (6.670 eura) po članu obitelji…

Ono što je još važnije od tih presuda činjenica je da je na ovaj način Republika Srbija priznala svoju odgovornost i krivnju za događanja u Sotinu i na Ovčari. Ove presude su sada utrasirale put i za sve ostale obitelji koje planiraju pokrenuti tužbe za isplatu nematerijalne štete…

Cijeli posao oko podizanja optužnica, a onda i dobivanja presuda, išao je preko Fonda za humanitarno pravo (FHP) iz Beograda koji su u procese istraga ratnih zločina i sudskih procesa uključeni gotovo 30 godina

Izvršna direktorica Fonda Ivana Žanić kazala je kako su sudski postupci za isplatu štete trajali oko 2,5 godine te da je to zadovoljavajuće posebno kada se zna da neki takvi slučajevi traju i po 10 godina…

Govoreći o daljim planovima, najavila je kako će Fond i dalje raditi na podizanju tužbi za isplatu nematerijalne štete, ali i kako će zbog troškova to raditi sukcesivno, odnosno onim tempom kako im to sredstva budu omogućavala. Razlog tome su visoki troškovi koje je potrebno podmiriti za podizanje tužbi kao i taksi za dobivene odštete. Tome treba dodati i troškove odvjetnika. Sve te troškove u ova tri slučaja na sebe je preuzeo Fond, ali Žanić je odmah napomenula i kako oni nemaju sredstava da podmire sve te troškove za sve slučajeve. Uz sve to iz Fonda napominju i kako svi koji se odluče za podizanje tužbi moraju biti svjesni da će ti slučajevi trajati vremenski dugo.

‘Kada neko sve ovo gleda može pomisliti kako je sve išlo lagano, ali nije. Državi Srbiji je od početka bilo u interesu da pripadnike Teritorijalne odbrane i dobrovoljačke jedinice Leva supoderica prikaže kao tamo neke dobrovoljce nad kojima oni nisu imali kontrolu. Mi smo insistirali da u presude za ta dva ratna zločina bude uvedeno kako su oni bili pod kontrolom JNA. Upravo zbog toga je stvorena mogućnost da se dobiju i presude za isplatu nematerijalne štete. Da nije bilo toga, ne bi bilo ništa niti od ovih tužbi. Podsećam i kako je prva krivična prijava za ratni zločin podnesena još 2003. godine i da je od tada, pa do danas prošlo gotovo 20 godina’, rekla je Žanić.

Članove obitelji ubijenih i nestalih u ova dva slučaja na sudovima je zastupao beogradski odvjetnik Mihailo Pavlović. I on tvrdi kako su temelj ovih presuda bile ranije presude za ratne zločine na Ovčari i u Sotinu u kojima, kako je rekao, jasno se navodi da su TO i postrojba Leva supoderica djelovale pod okriljem JNA…

Sledom te tvrdnje JNA je odgovorna za sve posledice koje su se dogodile na Ovčari i u Sotinu što je obavezalo Republiku Srbiju da isplati odštete porodicama. Iznosi su već isplaćeni porodicama na njihove račune od strane Ministarstva odbrane Republike Srbije. Jako važno je da naglasim kako je ovo, sa ova tri slučaja, sada već ustaljena sudska praksa te da bi na isti način trebala da bude završena i sva ostala slična suđenja, rekao je Pavlović.

Iz Fonda za humanitarno pravo ističu kako je obveza sudova u Srbiji da budu upoznati sa najnovijom praksom Europskog suda za ljudska prava i da postupaju u skladu sa njom”.

Gospodo vladari u Srbiji,

Kako je bezbroj puta potvrđeno da vas ne interesuje šta običan srbski svet misli o dešavanjima u Srbiji – zbog čega verujem da će i ovo obraćanje biti poklopljeno izrekom “psi laju, karavan prolazi” -, tekst ovoga pisma otvara se i za javnost…

Zašto su Srbi sve manje za EU, saznajte OVDE.

Izvor: Srpski stav

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA