NATO agresija na bivšu SRJ bila je kršenje međunarodnog prava i presedan, koji je doneo promenu paradigme, te je doveo do agresije na Irak i sada na Ukrajinu, smatra ona.
Nastić je, u emisiji "Kec na jedanaest" na televiziji "K1", ukazala i da je tadašnji kancelar Gerhard Šreder kasnije priznao da je bombardovanje SRJ bilo kršenje međunarodnog prava.
Podsetila je da u UN nije bilo saglasnosti za agresiju NATO na SRJ i da je tada Nemačka odigrala ključnu ulogu, pod izgovorom da se mora sprečiti "drugi Aušvic", kako je tvrdio tadašnji šef diplomatije Joška Fišer.
Nastić kritikuje što se u zapadanim državama i dalje pravda taj napad.
"Meni je čudno što se nakon toliko godina posle napada na SRJ to više ne spominje u zapadnim medijima", kazala je ona.
Nastić je rekla da je u Bundestagu postavila, u više navrata, pitanje u vezi napada na SRJ i ulogu Nemačke, i da nerado dobija odgovore.
"Uvek postavljam pitanja i napadam zbog dvostrukih aršina, jer se optužuju neke države da su počinile ratne zločine, a zapad sam neće da prizna da snosi odgovarajuću odgovornost za neka kršenja. Moramo da pričamo i o zločinima NATO i Nemačke, a to se izbegava", podvukla je ona.
U vezi Kosova kazala je da je pre dve godine imala debatu sa jednom članicom tada vladajuće CDU koja je jasno rekla da je Kosovo transatlantski projekat, a na pitanje šta to znači, nikada nije dobila odgovor.
U vezi aktuelne situacije Nastić je rekla da je usled rata u Ukrajini porastao pritisak na Srbiju u smislu procesa pridruživanja EU.
"Srbija je, ne samo izložena pritisku da se priključi odlukama, već i da prizna Kosovo", podvukla je ona.
S tim u vezi je podsetila na nedavnu posetu ministarke spoljnih poslova Nemačke Analene Berbok Balkanu.
Kazala je da je nepravedno da zapad na jednoj strani kritikuje ono što se odvija u Ukrajini, a na drugoj traži priznanje Kosova, koje je odvojeno od Srbije i pored važeće rezolucije UN 1244 koja je garantovala teritorijalni integritet i suverenitet Srbije.
Što se osude rata u Ukrajini tiče, kaže da u Bundestagu postoji jedinstvo, ali ne i po pitanju sankcija.
Sankcije, prema njenim rečima, neće okončati rat, već će imati negativne posledice samo po rusko civilno stanovništvo i građane u Evropi uopšte.
"Srpska vlada je u pravu što se nije priključila sankcijama. Te sankcije će uticati negativno na Nemačku, gde imamo već sada rast cena, a to će se dalje zaoštravati. Zatvoriće se na hiljade radnih mesta", upozorila je Nastić.
Ocenila je ispravnim što je Rusija "izbačena" iz Saveta UN za ljudska prava, ali istovremeno kaže da i tu postoje dvostruki aršini, jer SAD nikada nisu bile kažnjene za agresiju na Irak.
Istakla je da je neophodno kazniti sve počinioce ratnih zločina, jer u suprotnom nema pomirenja.
Takođe smatra da je rat u Ukrajini samo doprineo još većem naoružavanju u svetu.
Kinesku reakciju na glasanje protiv Rusije u UN pročitajte OVDE.
Izvor: Tanjug