Parlament Albanije odbio je da održi sednicu na kojoj je trebalo da se raspravljalo o rezoluciji o „priznanju genocida u Srebrenici“, koju je predložio Sali Beriša, bivši premijer i predsednik Albaniji, inače lider opozicione Demokratske stranke Albanije.
Unutarpolitički sukob Rame i Beriše
Aktuelni premijer Edi Rama se povodom ovoga oglasio i rekao da je u pitanju „niska igra osobe koju Amerika smatra korumpiranim rušiocem demokratije, u svetu poznatog i kao rušilac embarga Slobodanu Miloševiću“.
Doktor političkih nauka Dejan Vuk Stanković smatra da je u pitanju unutarpolitički sukob i zato, kaže, na ovo ne bi trebalo da gledamo kao na neki gest naklonjen Srbiji.
„Iskreno govoreći, sumnjam da je ovo na bilo koji način povezano sa održavanjem dobih odnosa sa Srbijom, u kontekstu neprihvatanja nekih inicijativa koje su podržane i politički sponzorisane od strane Zapada. Ne verujem da se oni nešto opiru Zapadu i da imaju senzibilitet za Srbiju i zločin u Srebrenici,“ kaže Stanković.
Pokušaj Beriše da se dodvori Americi
Stanković ne negira da je motivacija da se uopšte pokrene pitanje ovakve rezolucije nešto što je vezano za talas dešavanja u Ukrajini.
„Moguće je da je sve ovo na tom talasu i teško da bih mogao da dam neku drugačiju dimenziju.Činjenica je da oni ne mogu da budu nešto drugačije zainteresovani za sve ove teme bez toga da se se ne uključi u igru neki širi kontekst jer su oni prosto vrlo hermetična politička zajednica što treba imati u vidu,“ navodi Stanković.
U svakom slučaju, zaključuje naš sagovornik, bilo šta da je razlog za to što rezolucija nije prošla to je dobro za Srbiju.
Loše vesti za Prištinu pročitajte OVDE.
Izvor: rs.sputniknews.com