U izlivima mržnje istakla se, nažalost, i najviša naučna ustanova u Hrvatskoj HAZU, koja je u svojoj objavi iznela niz vrlo primitivnih uvreda i zatražila da se Srbija odrekne "mita u Jasenovcu".
Hrvatska javnost, naučna zajednica i politika iz petnih žila pokušavaju da umanje broj žrtava zloglasnog NDH logora, a u skladu s tim, u Jutarnjem listu objavljen je krajnje zlonameran, pamfletistički i primitivan napad na Gideona Grajfa.
Grajf je izraelski istoričar specijalizovan za izučavanje istorije Holokausta, posebno koncentracionog logora Aušvic. Od oko 2015. godine, težište Grajfovog rada je i logor smrti Jasenovac. Napisao je monografiju pod nazivom Jasenovac — Aušvic Balkana, u kojoj je opisao 57 metoda ubijanja i mučenja ljudi.
Na osnovu podataka do kojih je došao tokom četvorogodišnjeg istraživanja, Grajf je naveo da je u Jasenovcu na najokrutniji način ubijeno najmanje 800.000 Srba i oko 40.000 Jevreja.
Početkom 2018. Grajf je kao kustos postavio "Izložba o Jasenovcu - pravo na sećanje" u zgradi Ujedinjenih nacija u NJujorku koja je izazvala diplomatski skandal i oštar protest Hrvatske.
Grajf je takođe predvodio Međunarodnu komisiju koju je angažovala Republika Srpska, a koja je sveobuhvatno analizirala događaje tokom poslednjeg rata u BiH i u svom Izveštaju konstatovala da se u Srebrenici, jula 1995. dogodio zločin, ali ne i genocid.
Izraelski profesor, cenjen zbog istraživanja o Holokaustu, zbog svog istraživanja se našao izložen napadima i uvredama zbog svog naučnog rada na Balkanu.
Na isti način se na Grajfa obrušio Jutarnji list, čiji je kolumnista Robert Barjuši optužio Grajfa da se "spetljao sa Vučićem i Dodikom", da "širi priče o 700.000 žrtava Jasenovca" i da je "postao "negator genocida u Srebrenici".
Negacija genocida i umanjivanje srpskih i ostalih žrtava u Hrvatskoj postala je službena politika Zagreba. Na nama je da učinimo sve da takvu reviziju istorije ne dozvolimo.
Izvor: Novosti onlajn