Pretnje dolaze od, kako navode, unutrašnjih faktora (socijalno-ekonomskih problema), međuetničkih i međureligijskih tenzija, korupcije, organizovanog kriminala, kao i uticaja spoljnih aktera zainteresovanih da bezbednosna i politička situacija u regionu ostane nepromenjena ili da eskalira.
U drugim zemljama regiona, prema izveštaju, neprijateljske obaveštajne službe su svoju aktivnost usmerile na pojačavanje međunacionalnih i međuverskih tenzija, stvaranju unutrašnjih destabilizujućih faktora i "na održavanje statusa kvo" u odnosu na procese.
Hibridne aktivnosti "nezapadnih aktera", kako navode, porasle su u regionu, kao i u Albaniji.
Ove vrste aktivnosti postaju, kako navode, sve češće su u zemljama koje pokušavaju da napreduju u procesima demokratizacije i integracije.
Prema izveštaju, Albanija je podržala i nastavlja da podržava sve međunarodne napore u korist regionalnog i globalnog mira i bezbednosti.
"Albanija vodi konstruktivnu regionalnu politiku, zasnovanu na principima saradnje, u pravcu evroatlantskih integracionih procesa, dobrosusedstva i poštovanja prava manjina", navedeno je u ovom izveštaju.
O stanju na frontu u Donbasu pročitajte OVDE.
Izvor: Kosovo onlajn