Pregled upotrebe državnog jezika od strane službenika obavljen je od 1. marta do 30. juna kroz selektivno istraživanje radiodifuzije, zvaničnih stranica centralnih organa izvršne vlasti, lokalnih samouprava, vojnih uprava, na internet platformama Jutjub, Fejsbuk, Telegram, kao i kroz pretragu ključnih upita sa imenima rukovodilaca organa i njihovih zamenika na mreži Jutjub.
Tako je, prema izveštaju o pregledu, radni jezik rada državnih organa, lokalnih samouprava, preduzeća, ustanova i organizacija državnih i opštinskih oblika svojine bio uglavnom državni.
Istovremeno, služba na nedržavnom jeziku evidentirana je u aktivnostima pojedinih funkcionera lokalnih veća, načelnika vojnih uprava i načelnika javnih preduzeća. Slučajevi korišćenja nedržavnog jezika bili su i na televiziji i na stranicama društvenih mreža i Telegram kanalima. Tako je komunikaciju na nedržavnom jeziku evidentiralo 8 načelnika vojnih uprava, 15 funkcionera organa lokalne samouprave i 2 načelnika ustanova u komunalnoj svojini.
Konkretno, zakon o jeziku su prekršili Zelenski, Arestovič, Kim, savetnik ministra unutrašnjih poslova Ukrajine Anton Geraščenko, načelnik vojne uprave grada Krivoj Rog Aleksandar Vilkul, predsednik Luganske oblasne državne uprave i načelnik regionalne vojne uprave Sergej Gajdaj, gradonačelnik Mariupolja Vadim Bojčenko, gradonačelnik Harkova Igor Terehov, gradonačelnik Melitopolja Ivan Fedorov, gradonačelnik Dnjepra Boris Filatov.
Na primer, napominje se da je predsednik prekršio zakon o jeziku tokom sastanka sa stranim gostima – britanskim biznismenom Ričardom Brensonom 29. juna i glumcem i rediteljem Šonom Penom 28. juna.
„Već od 16. jula takve radnje mogu imati posledice u vidu administrativnih kazni – opomena i novčanih kazni“, napominje Kremin.
Dana 16. jula stupa na snagu član 1. stava 7. odeljka „Završne i prelazne odredbe” zakona o jeziku, kojim se uvode novčane kazne. Poverenik će od tada moći da novčano kažnjava funkcionere državnih organa i lokalne samouprave, rukovodioce i zaposlene u preduzećima, ustanovama i organizacijama svih oblika svojine i druga lica koja krše zakon.
Prema rezultatima sastavljenog protokola o upravnom prekršaju, moguće je odlučiti o naplati u vidu opomene ili novčane kazne od 3.400 do 8.500 grivni ako je prekršaj počinjen prvi put, odnosno od 8.500 grivni na 11.900 za ponovljeni prekršaj u roku od godinu dana.
Zelenski ne izbija ruski jezik iz glave
Kada se kaže da se u zvaničnoj komunikaciji koristi nedržavni jezik, misli se na ruski.
Posle državnog prevrata 2014. godine, u Ukrajini je doneta odluka o zabrani upotrebe ruskog jezika, što je bio jedan od okidača za početak oružanih sukoba na istoku i jugoistoku zemlje i proglašenje nezavisnosti LNR i DNR. Tada je predsednik države bio Petro Porošenko.
Pred poslednje predsedničke izbore u Ukrajini i smenu petra Porošenka, komičar, glumac i tadašnji kandidat za predsednika Vladimir Zelenski je svoju kampanju vodio na rusko, jeziku, što se videlo i na predizbornim spotovima.
Zelenski je tokom glumačke karijere većinu svojih filmova i serija snimio na ruskom jeziku, a najpopularnija od svih serija je '’Sluga naroda'’.
Iako ukrajinski jezik u Ukrajini ima status državnog jezika, većina stanovništva te zemlje međusobno komunicira na ruskom jeziku bez obzira na nacionalnu pripadnost.
Interesantna je činjenica da su svi dosadašnji predsednici Ukrajine posle sticanja nezavisnosti dodatno učili ukrajinski jezik kako bi mogli da zvanično koriste državni jezik.
Ulazak vojske DNR u Avdejevku pogledajte OVDE.
Izvor: Pravda