Poručila je i da bi sve verske zajednice u Crnoj Gori trebalo da budu tretirane pravedno i ravnopravno.
Na pitanje da prokomentariše status Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i kakav je njen stav u vezi potpisivanja temeljanog ugovora, Rajnke je kazala da amerikanci snažno veruju u slobodu veroispovesti i da bi svi građani Crne Gore i svake demokratske zemlje trebalo da budu u mogućnosti da slobodno praktikuju svoju veru, bez ograničenja.
„Moj savet vladi je da osigura da se odnosi sa svim verskim zajednicama tretiraju ravnopravno i pravedno. Ni jedna verska zajednica ne bi trebalo da bude tretirana kao posebna ili povlašćena. Ne mogu da govorim o samom ugovoru, jer ne znam šta potencijalni pregovori konkretno obuhvataju, ali bilo koji sporazum mora biti srazmeran onome što će imati bilo koja druga zajednica. Dobro je što će biti napretka u pogledu pravila i normi za delovanje verskih zajednica, ali to mora biti ravnopravno za sve vere jer su u suštini ljudi, vernici ti koje treba tretirati pravedno i ravnopravno.“
Na pitanje da li bi ugovor trebalo ponuditi i Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, Rajnke je kazala da bilo koja registrovana zajednica mora biti tretirana ravnopravno.
„I ima mnogo verskih zajednica. Naravno, ima nekih koje imaju više članova, ali svaka verska zajednica bi treblo da bude tretirana ravnopravno zato što sami članovi moraju da imaju isti pristup svojoj veri.“
Međutim ostali smo uskraćeni za odgovor na pitanje da li NJ.E. Rajnke kod ravnopravnog tretmana svih verskih zajednica, bez obzira na brojnost, misli i na Crnogorsku katoličku crkvu (CKC)?
Da li su SAD zadojene pravednošću, demokratijom te shodno tome i ravnopravnom tretmanu svih verskih zajednica zabrinute za sudbinu crnogorske katoličke crkve. Da li će SAD gledati na dve katoličke crkve istim očima? Da li će imati isti tretman katolički šef u Vatikanu kao i onaj u Sutomoru, ostaje da se vidi.
Podsećamo da je Crnogorska katolička crkva (CKC) registrovana u policijskoj stanici isto kao i nekanonska Crnogorska pravoslavna crkva (CPC), sa razlikom što je prva registrovana u Centru bezbednosti Bar dok je druga registrovana u Odeljenju bezbednosti Cetinje.
Novu kolumnu Mihaila Medenice pročitajte OVDE.
Izvor: IN4S