„Potrebna su nam nova porodilišta, veća ulaganja ali i edukacija žena o tome kako da se institucionalno bore za svoja prava. Jer, ako ne prijavimo probleme, nemamo adekvatan dokaz o tome šta se sve radi kako ne treba i ne zahtevamo od sistema da radi za nas”, naveo je portal Bebac.
Dodao je da porodilišta neće postati bolja „razapinjanjem” lekara, pisanjem po društvenim mrežama, generalizovanjem, bez prijave problema, niti širenjem panike među trudnicama sa već ustaljenim terminom „akušersko nasilje”.
„Onaj ko pogreši ima svoje ime, prezime i postoji uvek neko iznad njega ko treba da pokrene postupak i utvrdi njegovu krivicu. Bez prijave i dokazane krivice ne možemo da pozivamo na odgovornost”, poručio je Bebac, prensoi Beta.
Istakao je da se trećina porođaja u Srbiji odvija u dva porodilišta u Beogradu i jednom u Novom Sadu, gde se tokom jednog dana porodi do 40 žena, kao i da su neophodna gradska porodilišta koja bi primala isključivo trudnice kod kojih se procenjuje da će se porođaj odvijati prirodno.
Portal Bebac je ocenio da je korupcija jedan od najvećih problema domaćih porodilišta i pozvao građane da, ako žele tome da stanu na put, krenu od samih sebe i zapitaju se da li bi prijavili svakog ko je dao ili uzeo novac za porođaj.
„Uobičajena praksa 'čašćavanja' i zabluda da time nešto dobijamo je uzrok gotovo svih problema unutar porodilišta. Istraživanje koje smo sproveli prvi put još 2016. godine pokazuje da je čak 42 odsto mama imalo 'vezu' na porođaju, a skoro 30 odsto je dalo novac lekarima za porođaj. Tome se mora stati na put”, poručio je portal Bebac.
O drugim problemima Srbijnj pročitajte OVDE.
Izvor: Politika