Najnovije

STOILKOVIĆ: „Ruski i kineski botovi“ su obična budalaština koja će skupo koštati makedonsku vlast

Lider Demokratske partije Srba u Severnoj Makedoniji – Ivan Stoilković – upitan u emisiji „Tema dana“ skopske TV Sitel, može li Hrvatska uslovljavati Srbiju kao što Bugarska povodom EU uslovljava Makedoniju, rekao je: „Sve što se dešava Makedoniji, slično je i sa Srbijom, pa ne treba da budemo naivni ni po ovom pitanju“.

Skoplje (Foto: Jutjub)

Da li se poboljšavaju odnosi Skoplja i Beograda?

Bilateralni odnosi podrazumevaju dve strane, a sa makedonske strane ne postoji ni jedan potez koji bi mogao da se izjednači sa onima koje srpska država ima prema Makedoniji. Nadam se da će dobar vetar iz Srbije naići na dobre reakcije makedonskog državnog rukovodstva, jer se ono ponekad zaboravi i ponaša kao dete sa posebnim potrebama – sedi i čeka da mu drugi završe obaveze. Videćemo koje će poteze povući i povodom međunarodnih odnosa. Imamo Interpol i Unesko, pa da vidimo kako će se makedonska država postaviti.

Dok Srbija daje više od milion evra pripadnicima makedonske zajednice u Srbiji da neguju svoje nacionalne osobenosti, podsećam našu ministarku kulture da su srpske NVO ove godine potpuno uskraćene za sredstva koja su potrebna za manifestacije od značaja za srpsku zajednicu u Makedoniji -Udovo, Vidovdan, Kajmakčalan. I za obeležavanje 110 godina od bitke na Zebrnjaku! Gurnućemo prst uoko ministarki, ali neke stvari će morati da se rešavaju.

Da li tu ima zadnjih namera Srbije?

Makedonija pravi „jedno društvo za sve“, ali pri tom neke stalno zakida i njima čak manipuliše. Zadnja namera je kad se o tome ćuti, a ne kad se otvoreno govori o propustima ministarke, koja je pod baražom makedonskog društva zbog mnogih propusta.

Ovo su ozbiljni zahtevi srpske zajednice!

Ovo su argumenti. Pozivam ministarku da demantuje ako to nije apsolutna istina.

Da li ste učestvovali u hibridnim napadima koji utiču na prijateljstvo Skoplja i Sofije?

Šta reći na gluposti?

Juče je stiglo istraživanje javnog mnjenja, jedne renomirane marketing agencije, koje pokazuje da svaki osmi Makedonac podržava ovo što se dešava. I svaki treći pripadnik nacionalnih zajednica. Kod pripadnika albanske zajednice, na devet ispitanika imamo 2 „protiv“ i 7 „za“! Najbolji ruski i kineski botovi su obična budalaština koja će skupo koštati vlast i deo javnosti, jer ovakvim glupostima defokusiraju javnost.

Kakav je vaš stav povodom zahteva opozicije za referendum za promenu Ustava?

Da je Vlada imala dvotrećinsku većinu, predsednik Sobranja bi dan posle izveštaja Evropske komisije pokrenuo predlog inicijative za promenu Ustava. Pošto Vlada nema potrebnu većinu, stvari su više nego jasne. Da ne bude zabune, ja sam na strani opozicije i moj stav će ostati jasan do kraja.

Ne prihvatate izmene radi unošenja Bugara u Ustav?

Ovde se ne radi o Bugarima, Hrvatima ili Crnogorcima, već o podmetanju koje treba da konfrontira građane oko nečega što nema veze sa ovim procesom. Ako je moguće da se promeni deo pregovaračkog okvira zbog kojeg je zabrinuta opozicija, lično bih podneo predlog za unošenje Bugara u makedonski Ustav kao čin dobre volje koja otvara puteve saradnje.

Da li je potreban referendum?

O referendumu se govorilo pre nego što su počeli protesti. Saglasno rezultatima ankete koju sam pomenuo, biće izazov za opoziciju da ne pokuša da to materijalizuje, ne preko uspeha na referendumu, već preko pokazivanja istinske volje makedonskog naroda. Učestvujem u razgovorima i još nije zauzet konačni stav.

Bili ste u Novom Sadu na obeležavanju godišnjice Oluje, na poziv predsednika Srbije. Hrvatska ima sasvim drugačiji pogled. Pošto je Bugarskoj bilo dozvoljeno da nam postavlja uslove u kontekstu pridruživanja EU i izgradnje dobrosusedskih odnosa, očekujete li da Hrvatska nametne Srbiji uslov za promenu udžbenika iz istorije po pitanju srpskog tumačenja Oluje? Kako bi Srbija na to odgovorila?

Sve što se dešava Makedoniji, slično je i sa Srbijom, pa ne treba da budemo naivni ni po ovom pitanju. Mi nećemo uneti makedonski jezik, zbog zahteva Bugarske. Zato je realno strahovanje javnosti da ćemo zbog procesa pridruživanja izgubiti i druge stvari.

Da napravimo paralelu sa Srbijom: da li mislite da će Srbiji biti dozvoljeno da unese Kosovo u EU? Da li javnost u Makedoniji smatra da će Srbiji dozvoliti da unese Kosovo u EU kao problem?

Mislim da građani treba da povlače paralele i na osnovu njih da se ponašaju u izgradnji ne samo budućnosti Makedonije nego regiona u celini.

Na Kosovu su se oglasile sirene. Vučić kaže da Kurti vidi samo nasilno rešenje. Da li vi očekujete novo nasilje na Kosovu?

Kurti poziva na nasilje da bi proterao preostale Srbe i sad neko treba da sedi i da mu aplaudira „Bravo, majstore“. Ili je Kurti samo pijun u rukama nekih međunarodnih igrača i gura Srbiju do zida. Ne bih tumačio predsednika Srbije, samo ću parafrazirati: šta god oni odlučili, Srbija će pobediti.

Da li je moguć mir na Balkanu?

U svetu se odvija velika preraspodela moći. Zvecka se oružjem po celom svetu. Prihvatanje mirovnih inicijativa, dijaloga, Otvorenog Balkana kao modela regionalnog povezivanja, možda su inicijative koje bi mogle da nas dovedu do eventualne priče koja će značiti mir na Balkanu. Mir je u korelaciji sa unutrašnjim ubeđenjima i očekivanjima građana, jer samo tako možemo da ostvarimo tekovine života koji živimo.

O Rusima koji su onesposobili albanske vojnike pročitajte OVDE.

Izvor: fakti.org

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA