Visoka komesarka Ujedinjenih nacija za ljudska prava i bivša predsednica Čilea Mišel Bašele, koja je u maju posetila Kinu, objavila je izveštaj samo nekoliko minuta pre isteka četvorogodišnjeg mandata, nakon što se suočila sa kritikama pojedinih diplomata i organizacija za zaštitu ljudskih prava zbog navodno "mekog stava" prema Kini.
Kancelarija UN za ljudska prava je u svom izveštaju na 48 stra navela da su ozbiljno prekršena ljudska prava" u Sinđangu, u okviru primene vladine strategija za borbu protiv terorizma i ekstremizma.
"Obim arbitrarnog i diskriminatornog pritvaranja pripadnika ujgurskih i drugih pretežno muslimanskih grupa može predstavljati međunarodne zločine, posebno zločine protiv čovečnosti", saopštila je Kancelarija UN.
Preporučuju kineskoj vladi da preduzme hitne korake za oslobađanje svih pritvorenih u centrima za obuku, zatvorima ili pritvorskim objektima.
"Postoje verodostojne indicije o kršenju reproduktivnih prava kroz prinudno sprovođenje politike planiranja porodice od 2017. godine", saopštila je Kancelarija UN.
Navode i da nedostatak vladinih podataka otežava donošenje zaključaka u punom obimu.
Kina: Farsa zasnovana na lažnim informacijama
Kineska misija u Ženevi opisala je izveštaj kao "farsu" koju su planirale Sjedinjene Države, zapadne zemlje i antikineske snage na osnovu lažnih informacija i predrasuda.
Govoreći uoči objavljivanja izveštaja, kineski ambasador pri Ujedinjenim nacijama u NJujorku Žang DŽun rekao je da je Peking više puta izrazio protivljenje, kao i da UN ne bi trebalo da se meša u unutrašnje stvari Kine.
"Svi znamo, tako dobro, da je takozvano pitanje Sinđanga potpuno izmišljena i politički motivisana laž i da je njena svrha da definitivno potkopa stabilnost Kine i da opstruira razvoj Kine. Ne mislimo da će to doneti bilo kakvo dobro bilo kome, to jednostavno podriva saradnju između Ujedinjenih nacija i države članice", rekao je Žang novinarima u sredu.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava već dugo optužuju Peking za zlostavljanje Ujgura, pretežno muslimanske etničke manjine koja broji oko 10 miliona pripadnika u zapadnom regionu Sinđang, uključujući masovnu upotrebu prinudnog rada u logorima.
Sjedinjene Američke Države optužile su Kinu za genocid, ali je Kina odlučno demantovala optužbe.
O incidentu na Tajvanu pročitajte OVDE.
Izvor: Rojters