Pitanje Tajvana bilo je u fokusu devedesetominutnog "direktnog i iskrenog" razgovora između američkog i kineskog šefa diplomatije, Entonija Blinkena i Vanga Jia, na marginama zasedanja Generalne skupštine UN u NJujorku, rekao je viši američki zvaničnik novinarima.
- S naše strane, državni sekretar je veoma jasno rekao, i u skladu sa našom davno uspostavljenom politikom kada je reč o Kini, koja se nije promenila, da su održavanje mira i stabilnosti širom moreuza od apsolutnog i vitalnog značaja - naveo je zvaničnik.
S druge strane, kinesko Ministarstvo spoljnih poslova je u saopštenju sa sastanka navelo da Sjedinjene Države šalju "veoma pogrešne, opasne signale" o Tajvanu, a što je više aktivnosti kojima se podstiče nezavisnot Tajvana, to je manje verovatno da će se doći do mirnog rešenja.
- Pitanje Tajvana je unutrašnja kineska stvar, i Ajedinjene Države nemaju pravo da se mešaju u to koji će se metod koristiti za rešavanje toga pitanja - citiralo je ministarstvo reči ministra Vanga.
Tenzije oko Tajvana su porasle nakon posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi. Od te posete usledile su kineske vojne vežbe velikih razmera, a predsednik SAD DŽo Bajden obećao je da će braniti demokratsku upravu Tajvana.
To je najeksplicitnija izjava koju je Bajden dao do sada, a koja se tiče obećanja da će američki vojnici braniti upravu Tajvana.
Iako Bela kuća insistira da se njena politika o Tajvanu nije menjala, Peking tvrdi da Bajdenovi komentari šalju pogrešne sgnale onima koji žele nezavisnost ostrva. Kineski predsednik Si Đinping je u julu u telefonskom razgovoru rekao Bajdenu "da će se opeći oni koji se igraju vatrom".
Kina smatra Tajvan jednom od svojih provincija, dok se tajvanska vlada snažno protivi suverenitetu Kine i tvrdi da samo 23 miliona stanovnika ostrva može odlučivati o svojoj budućnosti.
Izvor: RTS