Sociolog religije Dario Hajrić navodi za Danas da je režimu potreban crkveni legitimitet.
– Vlasti je potreban legitimitet koji joj SPC prodaje, i to je obostrano koristan aranžman koji ništa neće pokvariti. Opasna je svaka javna ličnost koju ne smemo kritikovati. Porfirijev angažman po pitanju unutrašnje politike je štetan u onoj meri u kojoj narušava Ustavom definisani sekularizam države i građanske slobode – smatra Hajrić.
Istoričar Čedomir Antić smatra da Markovina nije relevantan da priča o ovoj temi.
– Poručio bih mu (Markovini) da se drži sedme umetnosti i njenih poslenika, a ne crkvenih pitanja u Srbiji.
Istoričar Đokica Jovanović tvrdi da ovde postoji jedinstvo crkve i vlasti za koje nije realno da bude narušeno.
– Ne isključujem potpuno mogućnost da patrijarh Porfirije postane protivnik Aleksandru Vučiću, ali mislim da to ipak nije realno. Ovde postoji „vizantijski princip simfonije“- jedinstvo crkve i vlasti. Crkva ne može da se modernizuje, ona je takva kakva jeste, a opšte je prihvaćeno da je ona osnovni državotvorni faktor. I uvek je imala političku funkciju, bez obzira na priče o sekularnosti. Dakle, možda između Porfirija i Vučića bude varnica, ali nije realno da bude organskog i suštinskog sukoba. Oni idu ruku pod ruku, šta jedan misli to misli i drugi, iako jedan to javno govori a drugi ne. Ja tu vidim harmoniju, ne razlaz.
Profesor Univerziteta u Beogradu Rodoljub Kubat takođe veruje da će saglasje između države i crkve ostati netaknuto.
– Teško je pretpostaviti da patrijarh Srpski može postati neprijatelj predsedniku Vučiću iako je Srbija sekulrana država i naravno da postoje razlike između Crkve i države, ali po pitanju osnovnih verskih i nacionalnih interesa postoji saglasje i nadamo se da će tako i ostati.
Ni za istoričara Milivoja Bešlina nema dileme da neće doći do većih varnica između Vučića i Porfirija
– Kolega Dragan Markovina je vrstan poznavalac našeg regiona i procesa u njemu. Odlično je što pripada onom delu hrvatske i srpske intelektualne elite koja je na vreme razumela i pročitala licemernu destruktivnost Vučićevog izabranog patrijarha Porfirija. Ipak, ne slažem se da će se njih dvojica razići, jer to podrazumeva da bi Vučić išao ka demokratizaciji svoga režima i ka njegovom uklapanju sa demokratskim delom sveta. Pošto ne vidim da to može da se desi, mislim da će njih dvojica još zadugo, jedan uz drugoga – a Porfirije je inferioran u tom dvojcu i do sada se pokazao kao potpuno servilan autoritarnom lideru – trovati odnose u regionu i držati naše društvo što dalje od bilo kakvih civilizacijskih normi. Ili rečima velikog Viktora Ivančića: Vučić je sigurno mogao pronaći pogodniju ličnost za patrijarha, ali nije mogao pronaći pogodniju dvoličnost od Porfirija – zaključuje Bešlin.
Izvor: Danas