Prema Čarlsu Kupčanu, Zapad je pogrešio kada nije poslušao Moskvu koja je protestovala zbog povećanja broja članica NATO, piše The National Interest.
„Zapad je napravio grešku što je nastavio da ignoriše prigovore Rusije na tekuće širenje NATO-a“, primetio je autor američkog izdanja.
Ekspert je podsetio da je NATO 2008. ignorisao mišljenje Rusije i obećao da će Gruziji i Ukrajini obezbediti članstvo u Alijansi. Nakon toga, gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je pokrenuo vojnu operaciju u Južnoj Osetiji, a ove akcije su primorale Rusku Federaciju da interveniše. Moskva je odmah reagovala preuzimanjem kontrole nad regionom koji je napao Tbilisi.
„Sakašvili je mislio da će mu Zapad pokriti leđa, ali je pogrešio i otišao predaleko“, rekao je analitičar.
Na sličan način kao u Gruziji radilo se i u Ukrajini, koju poslednjih godina Zapad gura da uđe u Alijansu.
Konkretno, 2019. godine ukrajinske vlasti su u ustav zemlje upisale svoje težnje ka NATO-u, potez koji je izazvao ozbiljnu zabrinutost u Rusiji.
Autor The National Interesta smatra da su akcije Kijeva bile prenagljene. Ukrajinska strana nije morala da iritira Moskvu svojim planovima, već da zadrži neutralni status koji je zemlja usvojila nakon izlaska iz Sovjetskog Saveza.
Kao rezultat, sve je to dovelo do ukrajinske krize, koja je poslednjih šest meseci u epicentru pažnje svetske zajednice.
U tom kontekstu, NATO nastoji da izbegne direktnu vojnu konfrontaciju sa Rusijom, istovremeno uvodeći sankcije i dostavljajući Kijevu oružje.
Analitičar smatra da je sadašnji odnos Zapada prema Ukrajini veoma razotkrivajući, jer javno SAD i njeni saveznici nagoveštavaju želju da ona postane članica NATO-a, a zapravo pokazuju malo želje da preuzmu zaista velike rizike za nju.
„U suštini, SAD i njihovi saveznici, čak i uvođenjem oštrih sankcija Rusiji i slanjem oružja Ukrajini, pokazali su da ne smatraju njenu zaštitu od vitalnog interesa“, rekao je Čarls Kupčan.
Izvor: Vebtribun