Panevropski Stoxx 600 indeks potonuo je do 9,30 sati 1,6 posto, na 409 bodova.
Istovremeno, frankfurtski DAX stropoštao se 2,91 posto, na 12.669 bodova, dok je pariski CAC pao 2 posto, na 6.044 boda, a londonski Ftse indeks za 0,84 posto, na 7.219 bodova.
Najviše su na gubitku cene deonica nemačkih energetskih kompanija, uključujući Uniper, RWE, E.ON i PNE, čija je cena pala u rasponu od 3,5 do 11 odsto.
Istovremeno, cena gasa na evropskom tržištu u ponedeljak je uzletela za 30 posto, pa se tako jednim megavaatom trguje po spot ceni od 272 evra.
Nizozemski TTF ugovor o isporuci gasa za listopad stoji pak 256 evra, što je 23 posto više nego u petak te gotovo 400 posto više nego pre godinu dana, prenosi portal Lider.
„Do snabdevanja je teško doći, a postaje sve teže zameniti količine gasa koje ne stižu iz Rusije“, rekao je DŽejkob Mandel, viši saradnik za robe u Aurora „Enerdži riserč“.
Jako visoki troškovi električne energije već su prisilili neke energetski intenzivne industrije, uključujući proizvođače đubriva i aluminija, da smanje proizvodnju, a vlade evropskih članica da upumpaju milijarde evra u programe pomoći domaćinstvima.
Dokument koji je Rojters dobio na uvid pokazuje da će evropski ministri energetike razgovarati o opcijama kako suzbiti snažan rast cena energenata, uključujući i gasa. Na svom sastanku zakazanom za 9. septembra raspravljaće i o hitnim kreditnim linijama za učesnike na energetskim tržištima.
Na krilima novog poskupljenja nafte, pak, najviše su jutros porasle cene deonica naftnih kompanija, u proseku za jedan odsto.
Investitori za nove smernice očekuju i ovonedeljno zasedanje ECB-a, pri čemu se očekuje da će središnja banka podići kamatne stope za 75 baznih bodova kako bi suzbila rekordnu inflaciju, koja je u avgustu u evrozoni dosegnula rekordnih 9,1 posto.
Da li je priča o otkazivanju Europrajda samo “dimna zavesa” saznajte OVDE.
Izvor: rs.sputniknews. com