U julu je ona iznosila 10,1 odsto, najviše za poslednjih 40 godina. Stručnjaci pritom predviđaju da će inflacija nastaviti da raste i da će se popeti do 20 odsto.
Laburistička opozicija govori o nacionalnom kriznom stanju.
Endrju Bejli, predsednik tamošnje centralne banke, upozorava da bi zemlja mogla da zapadne u najdužu recesiju od globalne finansijske krize 2008. Nova vlada će morati da izdvoji mnogo novca, u suprotnom bi mogao da bude ugrožen socijalni mir, smatra Bejli.
Jedno aktuelno ispitivanje javnog mnjenja pokazalo je da znatno veće cene gasa i struje već sada gotovo polovinu stanovnika Velike Britanije dovode do granice njihovih finansijskih mogućnosti.Čak 45 odsto ispitanih je izjavilo da od oktobra neće moći sebi da priušte da plate energente, a skoro 20 odsto kaže da su već sada počeli da preskaču obroke.
Martin Luis, stručnjak za zaštitu potrošača, u izjavi za BBC upozorava da ograničavanje rasta cena energenata na 4.100 evra godišnje, koje važi od oktobra, iznosi 37 odsto prosečne državne penzije, a kod socijalne pomoći taj procenat je još veći.
I dok inflacija i cene brzo rastu, plate taj rast ne prate, žale se sindikati.
Velika Britanija bi mogla da se ove jeseni suoči sa štrajkovima. Već mesecima raste nezadovoljstvo u privrednim granama.
- Primereno plaćanje i to odmah - zahtevaju štrajkači u luci Filikstou, kao i radnici komunalnog preduzeća u Edinburgu, gde se zbog štrajka u avgustu smeće gomilalo na ulicama tokom jednog poznatog festivala.Svako malo se štrajkuje i u britanskoj pošti, a danima je vladao i saobraćajni haos zbog štrajka železničara.
Kod zaposlenih u zdravstvu, obrazovanju, državnim službama i špediterskim firmama trenutno traju ili su u pripremi glasanja o štrajku.
Da li se sprema velika ruska ofanziva, više o tome saznajte OVDE.
Izvor: Novosti