Jeremić je u intervjuu agenciji Beta kazao da Vučićev cilj nije da reši kosovsko pitanje u skladu s nacionalnim interesima Srbije.
„Jedini cilj vlasti jeste opstanak na vlasti i tom cilju je podredila sve, pa i kosovsko pitanje. U tom smislu, Vučićev cilj nije da reši kosovsko pitanje u skladu s nacionalnim interesima Srbije, nego da daljim ustupcima i predajama nacionalnih interesa Srbije na Kosovu i Metohiji obezbedi podršku Zapada za još nekoliko godina na vlasti, a da od naroda u Srbiji istovremeno sakrije da je te ustupke učinio“, ocenio je Jeremić.
Dodao je da je pitanje svih pitanja u pregovorima o Kosovu i Metohiji članstvo Prištine u Ujedinjenim nacijama (UN) i „to mora biti crvena linija državne politike Srbije, ko god bio na vlasti“.
„Ključ članstva samoproglašenog Kosova u UN je u rukama Srbije i mi to pitanje efikasno možemo da sklonimo sa stola tako što bi Beograd od Moskve i Pekinga zvanično zatražio da Rusija i Kina ulože veto u Savetu bezbednosti (SB) ako pitanje članstva Prištine u UN ikada dođe na dnevni red“, naveo je on.
Prema Jeremićevim rečima, Srbija svoju međunarodnu poziciju može da ojača i tako što će se sledeće godine kandidovati za nestalnu članicu Saveta bezbednosti UN.
„Imajući u vidu postojeće odnose u svetu, postoji velika verovatnoća da Srbija bude izabrana da u naredne dve godine bude članica Saveta bezbednosti, a onda bi mogla da predlaže teme, traži održavanje sednica, čak i da jednom mesečno predsedava“, kazao je predsednik Narodne stranke.
Upitan na čemu bi vlast u Beogradu trebalo hitno da pristupi kada je u pitanju rešavanje kosovskog pitanja, Jeremić je naveo povratak na sever Kosova i Metohije institucija države Srbije rasformiranih po Briselskom sporazumu, „prvenstveno pravosudnih i bezbednosnih institucija“.
„Srbija se po tom sporazumu iz 2013. godine povukla sa severa, a da u međuvremenu u delo nije sprovedeno ništa što je dogovoreno, a u interesu je Srbije. Zato sada imamo svako pravo da situaciju vratimo u pređašnje stanje. Uslov za uspešan povratak institucija na sever jeste da taj poduhvat bude sproveden tiho i bez pompe, a ne u direktnom televizijskom prenosu i uz hvalospeve dežurnih apologeta vlasti“, istakao je on.
2023. – godina neizvesnosti
Na pitanje šta će 2023. godina doneti Srbima na Kosovu i Metohiji, Jeremić je izrazio bojazan da bi mogao da bude doveden u pitanje opstanak srpskog naroda.
„Doneće im neizvesnost i bojim se da bi mogao da bude doveden u pitanje i opstanak našeg naroda na Kosovu i Metohiji ako bude nastavljena politika kakva je vođena u prethodnih deset godina. Naredna godina mogla bi da im donese boljitak ako se vlast dozove pameti i prihvati konkretne predloge Narodne stranke koje sam upravo izneo, te počne da deluje i u interesu naroda, a ne isključivo u interesu sopstvenog opstanka na vlasti“, naglasio je predsednik Narodne stranke.
Najveće greške opozicije
Odgovarajući na pitanje koje su najveće greške koje je opozicija počinila prethodne godine, Jeremić je rekao da je najveća greška nedoslednost pokazana neposredno posle izbora održanih 3. aprila.
„Odlazak predsednika Stranke slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa kod Vučića na kanabe tri dana posle izbora bila je veoma loša poruka za građane i prilično je uzdrmala njihovo poverenje u opoziciju. Narodna stranka je ostala dosledna svojim stavovima i obećanju datom građanima da nikada i ni pod kojim uslovima nećemo sarađivati s Vučićevim režimom niti se s njim dogovarati. Delovanje i nastupi poslanika Narodne stranke u Skupštini Srbije jasno su pokazali da je Narodna stranka najoštrija i beskompromisna opozicija režimu“, kazao je on.
Upitan ako dođe do vanrednih gradskih izbora, može li i pod kojim uslovima doći do promene vlasti u Beogradu, Jeremić je rekao „da li će biti vanrednih gradskih izbora ili ne neka kažu Vučić i Đilas, koji su se o tome dogovarali“.
„Ako ih bude, Narodna stranka je spremna da na njih izađe i nama izbori odgovaraju. Jasna je volja Beograđana da žele promenu vlasti i režim će izgubiti gradske izbore. Pitanje je, međutim, ko će ih dobiti, a to zavisi od nas. Moramo da postignemo takav rezultat da onemogućimo koaliciju SNS-a i njegovih satelita s onima koji bi se u kampanji predstavljali kao opozicija, a potom se dogovorili o pretrčavanju u vlast. Iskustvo s prošlogodišnjih aprilskih izbora nam je pokazalo da imamo i te kako razloga za sumnju da bi se tako nešto moglo dogoditi“, naglasio je Jeremić.
„Lako okrenu ćurak“
Po njegovim rečima, pokazalo se da i među strankama i pokretima koji se predstavljaju kao opozicija ima onih koji lako „okrenu ćurak preko noći“, kao što su ga okrenuli po pitanju sankcija Rusiji, pošto su se pre izbora zaklinjali da su protiv sankcija, a posle izbora postali glavni zagovarači sankcija i celu svoju politiku sveli gotovo samo na to pitanje.
Na pitanje da li je i u kojoj meri opozicija povratila poverenje kod birača u Beogradu nakon što se u aprilu nije dovoljno potrudila da se ispoštuje volja opozicionih glasača, Jeremić je kazao da je to pitanje za one koji tu volju nisu poštovali i išli na dogovore s Vučićem.
„Narodna stranka nije izigrala poverenje Beograđana. Mi vodimo doslednu politiku i ne menjamo stavove preko noći. Kao što smo pokazali da smo beskompromisna opozicija u Skupštini Srbije, tako i odbornici Narodne stranke u Skupštini Beograda predvode borbu protiv gradske vlasti i predlažu rešenja, argumentovano kritikuju gradsku upravu i otkrivaju slučajeve velike korupcije i pljačke na koje ukazuju i u javnosti i u gradskom parlamentu“, rekao je on.
Na pitanje s kojim strankama NS ne bi izašla na zajedničkoj listi na sledećim izborima, Jeremić je rekao da Narodna stranka sigurno neće izaći ni na jedne izbore, opštinske, gradske i republičke, u koaliciji sa strankama koje se u kampanji građanima predstavljaju kao opozicija, a onda posle izbora prelete u vlast.
„Nadam se da su i građani prozreli tu jeftinu politiku šibicarenja i podmetanja Vučićevog kukavičjeg jajeta. O načinu nastupa na izborima, da li samostalno ili u koaliciji, odlučivaće organi Narodne stranke kada izbori budu raspisani. Sada je rano o tome govoriti“, istakao je predsednik Narodne stranke.
Jasna poruka EU
Komentarišući to što u poslednjih godinu i po dana nije otvoren nijedan klaster u pristupnim pregovorima s Evropskom unijom, Jeremić je rekao da je to jasna poruka Evropske unije režimu u Beogradu, ali i našoj javnosti.
„Nije racionalno nadati se da poredak u kojem je uspostavljen sistem lične vlasti jednog čoveka može da napreduje u ostvarivanju standarda demokratske državne uprave i nezavisnih i profesionalnih institucija. Ukratko, dok je Vučić na vlasti nema napretka ni ka demokratiji ni ka EU. Cilj Narodne stranke jeste da Srbija bude država uređena poput modernih i demokratskih evropskih država“, objasnio je on.
Na pitanje kojim putem će Vučić voditi Srbiju u 2023. godini i da li očekuje da će biti uvedene sankcije Rusiji na čemu insistira Zapad, Jeremić je kazao da će Vučić i u 2023. godini nastaviti da vodi Srbiju stranputicom „ako ga u tome ne sprečimo“.
„Narodna stranka je jasno iznela svoj stav o sankcijama Rusiji i nije ga menjala ni pre izbora ni posle njih. Do sada nismo čuli argumente koji bi bili dovoljno ubedljivi za uvođenje sankcija Rusiji, i pozivamo vlast da se o tome raspravlja u parlamentu, pa da se odluka donese nakon što od Vučića i Vlade Srbije čujemo da li je Srbija izložena pritiscima da uvede sankcije i u čemu se ti pritisci sastoje“, rekao je Jeremić.
On je dodao da u javnosti pritisci nisu vidljivi, naprotiv, u Beograd dolaze lideri najuticajnijih država Evrope, zvaničnici EU peku ćevape s Vučićem, a strane kompanije otvaraju fabrike u Srbiji, i da sve to ne govori da je Srbija pod pritiskom.
Izvor. NSPM/Beta