U cikličnoj smeni tragičnih bliskoistočnih epizoda, scene brutalnog ubijanja Jevreja, kidnapovanja i razaranja njihovih kibuca na jugu Izraela zamenili su snimci pogibija palestinskih civila, njihovog masovnog egzodusa, uništavanja pojasa Gaze i humanitarne krize potresnih razmera.
Prva faza rata sa Hamasom je završena. Timovi za sahrane i vojnog rabinata mahom su okončali posao prikupljanja tela više od 1.300 Izraelaca. Pošto su bataljoni raspoređeni, operativni planovi završeni, a izraelskoj javnosti objašnjeno šta mora da usledi, krenula je druga faza: kopneni udar na Gazu.
Prva nedelja rata obeležena je traumom Jevreja, druga pripada patnjama Palestinaca. Prvi su u šoku, nenavikli na tako masovne žrtve na teritoriji svoje države. Drugi su u očaju beznađa, iako im je sudbina dodelila decenije patnje i siromaštva u enklavi na istočnoj obali Mediterana.
Izrael je negirajući pravo Palestincima na sopstvenu državu i judaizacijom okupirane Zapadne obale koju bi da anektira dao zeleno svetlo kolonizatorima da se obračunavaju sa lokalnim življem, da im uništavaju kuće i džamije, pale automobile i maslinjake.
Kritike koje je zbog toga dobijao utihnule su od starta osmog rata za Gazu od 2006. Izrael je zadobio simpatije sveta zgroženog akcijama palestinskog islamističkog i militantnog pokreta Hamas. Jevreji su zaboravili na sve političke razlike koje su ih duboko podelile i okupili se u odbrani zemlje koju im je obećao Mojsije.
Kako je rat odmicao, solidarnost se zbog masivnog i neselektivnog izraelskog protivudara obazrivo selila na stranu palestinskih civila koji duže od sedam decenija sanjaju o sopstvenoj državi na zemlji koju su im obećale Ujedinjene nacije.
Kakav kopernikanski obrt tako uobičajen za područje najduže krize savremene istorije. Hamas je prokockao šansu da svet upozori na produženu okupaciju, judaizaciju Zapadne obale i Istočnog Jerusalima i na skrnavljenje džamije Al Aksa, treće najsvetije u islamskom svetu. Maskari jevrejskih civila i mladih gostiju jednog muzičkog festivala učinili su da radikalna grupa koja upravlja pojasom Gaze potvrdi ispravnost stava SAD i mnogih zemalja EU da se radi o terorističkoj organizaciji.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je na putu da prokocka kapital koji je stekao. Oslanjajući se na podršku spolja, poručuje da će udar na Gazu „promeniti Bliski istok”. Izraelska ultrakonzervativna vlada ne želi da obuzda religiozne cioniste i ultradesne nacionaliste koji su, željni osvete, krenuli u „uništavanje” ne samo Hamasa već i života 2,3 miliona stanovnika Gaze. Više od 2.300 je već ubijeno.
Armija koja okuplja elitne trupe regularne vojske i 360.000 rezervista, najveća brojka u istoriji Izraela, svakako može da pokuša da uništi nekih 60.000 pripadnika Hamasa, ali cena pobede lako može da bude preskupa. Humanitarna katastrofa je već tu: nema goriva koje pokreću pumpe za vodu, nema struje, hrane, lekova... Podrška sveta koju je Izrael generisao poslednjih dana značajno bi oslabila, a Netanjahu je već upozoren sa raznih strana da poštuje zakone rata.
Penzionisani general Đora Eiland izjavio je da Izrael mora da „stvori nezamislivu humanitarnu nesreću” pa izraelske namere ostavljaju malo mesta sumnji. „Gaza će biti ili bez Hamasa ili bez ljudi. Mi smo u egzistencijalnom ratu.” Izraelska armija je pozvala stanovnike Gaze da napuste grad, što je ravno pretnji etničkog čišćenja. Gde da idu? Kuda god krenu, nađu se na putu bombi. Grad se sistematski uništava.
Hamas i stanovnike poziva da ostanu, to im poručuju i šeici kairskog Univerziteta Al Azhar, sedišta sunitskog islama, u strahu da bi mogli de krenu jedinim putem – ka graničnom prelazu Rafa. Egipat je tokom ratova 1948. i 1967. primao kolone izbeglica iz Gaze, ali prva arapska zemlja koja je priznala Izrael teško da bi u situaciji ekonomske krize bila spremna da primi milion ljudi.
Palestincima preti nova Nakba, Dan katastrofe koji se vezuje za proglašenje Države Izrael maja 1948. kada je više od 700.000 Palestinaca proterano, a mnogi njihovi gradovi i sela razrušeni i spaljeni. Polovina današnjih žitelja Gaze su potomci tih izbeglica kojima nikada nije dopušteno da se vrate na zemlju svojih predaka.
Kao što se mobilisao protiv Hamasovih terorista, svet mora da se mobiliše da bi zaustavio izraelske ekstremiste.
Istovremeno, opasnosti da Gaza bude okidač za regionalni rat odavno nisu bile veće. Po arapskim prestonicama proključale su emocije. Hezbolasi, najbolje opremljena i utrenirana naoružana grupa s kojom se Izrael suočava na jugu Libana, drže prst na okidaču. Govori se da je krenula mobilizacija. Da li će propustiti momenat da dejstvuju uporedo sa Palestincima?
Da li američki predsednik DŽo Bajden može sebi da dopusti da bude uvučen u nov bliskoistočni rat u kome bi se aktivirale sve militantne grupacije povezane sa Iranom? I to u vreme kada Zapad pokazuje znake zamora od slanja pomoći Kijevu, ukrajinska kontraofanziva popušta i dolazi zima, a predsednik Vladimir Putin se sprema da nazdravi pobedi. Pitanje je da li Vašington kalkuliše oko posledica svoje neupitne podrške Izraelu i posledica razaranja Gaze. Plan o uništenju Hamasa je suviše skup da bi bio ostvaren. Plan o promeni Bliskog istoka mogao bi da bude visoko rizičan.
KATASTROFA U GAZI: Najgore tek dolazi
Izvor: Politika.rs