Kineska novinska agencija Sinhua prenela je ovo pozivajući se na zamenika šefa kineske Uprave za svemirske letove (CMSA) Lin Sjanga.
„Pozivamo sve zemlje i regione uključene u istraživanje svemira da sarađuju sa Kinom i pozdravljamo njihovo učešće u misijama na našoj orbitalnoj stanici“, rekao je Lin Sjang.
„Spremni smo da nastavimo međunarodnu saradnju na bazi mirnog korišćenja (kineske orbitalne stanice – prim. RV), ravnopravnosti, obostrane koristi i zajedničkog razvoja“, zaključio je visoki zvaničnik.
Saradnja sa stranim astronautima podrazumeva zajedničke letove u svemir, sprovođenje istraživanja za slanje tereta u Zemljinu orbitu, kao i edukaciju mladih u oblasti vazduhoplovnih nauka, objasnio je Lin Sjang.
Takođe je pozdravio učešće stranih astronauta u kineskoj misiji sletanja na Mesec.
Sletanje na Mesec, prema planovima Pekinga, trebalo bi da bude sprovedeno do 2030. godine.
Kina će u okviru svog lunarnog programa, u saradnji sa Roskosmosom, uskoro poslati automatske stanice Čang'e-6, Čang'e-7 i Čang'e-8 na prirodni satelit Zemlje.
Kineska svemirska stanica „Tiangong“ („Nebeska palata“) sa ljudskom posadom radi u niskoj Zemljinoj orbiti (340-450 km) od proleća 2021. godine.
Bazni modul stanice Tianhe lansiran je u orbitu krajem aprila 2021. godine, modul Ventian u julu 2022. godine, a modul Mengtian u oktobru 2022. godine.
Pročitajte OVDE više o pokušajima ukidanja UNMIK-a
Izvor: Pravda.rs