Na sednici Saveta bezbednosti UN uobičajene podele između istočnih i zapadnih zemalja, Beograda i Prištine. Iako Banjska nije stala u izveštaj generalnog sekretara, gotovo da nema govornika koji je nije pomenuo. I dok međunarodna zajednica traži da se istragom utvrde činjenice, Priština pucnjavu tumači kao pokušaj „aneksije“ severa Kosova i Metohije, piše RTS.
Premijerka Ana Brnabić je istakla da je predstavnica Prištine Vljosa Osmani iznela brutalne laži pred forumom, gde su najveće svetske sile, važne zemlje.
„Ona govori o tome kako mi iz Beograda maltretiramo i terorišemo Srbe, a oni brane Srbe. Ali znate šta, od maja ove godine dve hiljade srpskih porodica je napustilo Kosovo i Metohiju. A gde su otišli? Gde su ti ljudi otišli? Kod ovih koji ih terorišu ili kod ovih koji ih brane?“, ukazala je Brnabićeva.
Pratite Jutjub kanal portala Pravda na kome emisije vodi Igor Marinković https://t.co/zpsfQELH7c
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) May 16, 2023
Osmanijeva je u govoru između ostalog Srbiju optužila da želi da destabilizuje region po „krimskom scenariju“.
„Srbija želi teritoriju Kosova koju nikada neće dobiti. Kosovo je konstruktivan partner u dijalogu koji primenjuje preuzete obaveze, a lista obaveza koje Srbija nije primenila je toliko duga da bi nam trebalo nekoliko sati da je pročitamo“, rekla je Osmanijeva.
Od Osmanijeve se čulo, primetila je Brnabićeva u replici tokom sednice SB UN, da je Priština konstruktivna i posvećena dijalogu, ali ne i zašto nije primenila Briselski sporazum i formirala Zajednicu srpskih opština više od deset godina.
„To pokazuje koliko su zaista posvećeni i konstruktivni. Beograd je ispunio sve obaveze iz Briselskog sporazuma, Priština nijednu. Dozvolite da kažem još nešto. Mi sedimo u Ujedinjenim nacijama koje priznaju Srbiju u njenim granicama. NJen deo je i autonomna pokrajina Kosovo i Metohija. Ovo je dom Ujedinjenih nacija. Vi niste ni član Ujedinjenih nacija“, poručila je premijerka u UN.
„I balansiranost i ostrašćenost protiv interesa Srbije“
Nastupom Srbije zadovoljan je predsednik Vučić. Kaže da je premijerka imala dobre replike, ali sumnja da će to uticati na stav međunarodne zajednice.
„Kada bih bio analitičar, mogao bih da komentarišem stavove sila koje ste mogli da čujete. Pošto nisam, to ne smem da radim, jer bih svojim izlaganjem i stavovima samo naštetio ili naneo štetu našoj zemlji. Ali je bila primetna negde balansiranost, a negde snažna ostrašćenost protiv interesa Srbije“, ukazao je Vučić.
Tri ključne poruke govora u UN
Tri ključne poruke govora izdvaja politikolog i docent na FPN Milan Krstić – da je u toku tiho etničko čišćenje Srba na Kosovu i Metohiji, da je uzrok pucnjave u Banjskoj ponašanje Prištine i da Srbija želi nastavak dijaloga.
„Možda najvažnija poruka u tom trećem domenu jeste zapravo da je Beograd spreman za učešće Srba na severu Kosova na vanrednim lokalnim izborima. To je poruka koju smo imali priliku da čujemo već pre desetak dana od strane Srpske liste, a sad je ona rečena i na Ist Riveru u najznačajnijem međunarodnom forumu“, kaže Krstić.
O čemu će se razgovarati u Briselu u četvrtak
Izbori bi mogli da budu tema i u Briselu, na marginama samita lidera Evropske unije, gde su pozvani Aleksandar Vučić i Aljbin Kurti, najavio je portparol Unije Petar Stano.
Izvori RTS-a navode da bi trebalo da imaju odvojene razgovore sa predsednicima članica Unije u četvrtak, bez zajedničkog sastanka.
„Kako će agenda da bude u skladu sa onim o čemu smo razgovarali sa Petorkom, a o čemu ne mogu u potpunosti da govorim, jer je takav dogovor da o tome ni jedna strana ne govori sasvim, ali posle toga ćemo imati i više informacija i znati o čemu se radi. Naše je da sačuvamo Srbiju od svih mogućih nedaća i mera, ali i urušavanja naših nacionalnih i državnih interesa i verujem da ćemo tome uspeti“, smatra Vučić.
Prethodno je u Beogradu i Prištini boravila „Velika petorka“, a prema rečima portparola Unije, fokus razgovora je bio implementacija Ohridskog sporazuma.
Navodi i da se razgovaralo o evropskom predlogu Statuta zajednice srpskih opština.
Izvor: RTS