„Trebalo bi hitno vratiti zemlju sa ostacima pokojnika na groblje, a potom fizički obezbediti parcelu. Reč je o groblju koje je staro najmanje 300 godina, pa očekujem da stručne službe izađu na teren, izvrše konzervaciju i donesu rešenje o stavljanju groblja na listu kulturnih dobara“, izjavila je za „KiM radio“ prof. dr Mitra Reljić.
Profesorka Reljić je autor poznate knjige „Srpska groblja na Kosovu i Metohiji: Uništena spomenička i jezička baština“ u izdanju Matice srpske iz Novog Sada.
Prema saznanjima radija, a nakon uvida u zemljišnu dokumentaciju, jasno je i da su neki od stambenih objekata sagrađeni na grobljanskoj parceli.
Advokat Eparhije raško-prizrenske će u toku dana podneti tužbu protiv firme koja je preko groblja prokopala put. Ovu lokaciju su tokom dana obišli i predstavnici nekih međunarodnih organizacija.
Radovi na putu su juče obustavljeni, a tzv. kosovska policija je postavila trake za zabranu prilaska. Sveštenici u tom delu grada rekli su juče za RTS da je put probijen bez ičije dozvole, a da su radove mehanizacijom izvodili radnici, verovatno albanske nacionalnosti.
ISPALA VEKA: EU obećala Kijevu milion granata, ali...
Izvor: Sputnikportal.rs