Antibiotici, sredstva za smirenje, razni sirupi, lekovi za srce, pritisak ili dijabetes, sve više postaju roba na lokalnim tezgama. Siromaštvo, pre svega, tera ljude da se leče na pijacama. Lekovi na improvizovanim tezgama nisu novina, iako farmaceuti stalno upozoravaju koliko je opasno kupovati ih bilo gde osim u apoteci. Poslednje odluke nadležnih mogu dovesti do svakodnevnih scena koje podsećaju na devedesete. Čini se da taj trend nikada nije prestao.
Naime, pacijenti iz Srbije dobiće zamenu u vidu lekova iz zemalja Azije, Afrike i Latinske Amerike. Sve će to biti naša realnost, ukoliko Vlada usvoji izmene Pravilnika o sadržini zahteva i dokumentacije i načinu dobijanja dozvole za stavljanje leka u promet. Predlažu uvoz lekova iz celog sveta, koji se proizvode po potpuno drugačijim kriterijumima od EU i koji do sada nisu bili u praksi kod nas. Nakon planiranih izmena Pravilnika, pod tim drugim zemljama podrazumevaće se i zemlje članice ICH (Međunarodnog komiteta za usklađivanje tehničkih zahteva za lekove za humanu upotrebu), i to: Brazil, Meksiko, Egipat, Singapur, Južna Koreja, Kina, Saudijska Arabija, Kineski Tajpej i Turska. međunarodni ugovor.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, svaki deseti lek na svetu je lažan, kao i svaki drugi lek koji se prodaje na internetu. U Srbiji je na listi svega osam odsto inovativnih lekova koji su dostupni u Evropi. U Hrvatskoj je taj broj tri puta veći, au Bugarskoj četiri puta veći. Prosek u regionu je 30 odsto dostupnih lekova, a Srbija u lekove ulaže 115 evra po stanovniku, dok ostale zemlje u regionu ulažu znatno više, a u Hrvatskoj čak duplo više. Ne treba se čuditi, cela prestonica je oblepljena oglasima za prodaju kamagre, a stvar je protivzakonita.
Inače, trgovina falsifikovanim lekovima u Africi utrostručila se u poslednjih pet godina, navodi AFP. Afrika je unosno tržište za ovu ilegalnu trgovinu, zahvaljujući kojoj su šverceri zaradili 100, pa čak i 200 milijardi dolara, pokazalo je istraživanje Svetskog ekonomskog foruma. U nekim zemljama, posebno u Africi, čak dve trećine lekova na tržištu se švercuje. Najmanje 100.000 ljudi umre svake godine u Africi od uzimanja takvih lekova, prema SZO. Ko će biti kriv ako se ovo desi u Srbiji?
Građani će lako prepoznati predizborni program SNS. Srpske pijace odavno više nisu isključivo mesto snabdevanja svežim prehrambenim proizvodima, već i mesto druženja, okupljanja, negovanja tradicije... i kupovine neophodnih lekova.
SRAMNO - SNS ukrao i slogan i to od Zorana Đinđića
Izvor: Direktno.rs