Kada je reč o BiH, lideri EU odlučili su da pregovori budu otvoreni kada ta zemlja ispuni kriterijume i zatražili od Evropske komisije da do marta naredne godine izvesti o stepenu usklađenosti BiH sa kriterijumima za članstvo, u cilju donošenja takve odluke.
Odluka o otvaranju pregovora sa Ukrajinom već prvog dana samita bila je malo iznenađujuća, jer je Mađarska najavljivala da će uložiti veto na otvaranje pristupnih pregovora sa Ukrajinom.
Mađarski premijer Viktor Orban izašao je, međutim, iz sale u trenutku kada se glasalo o toj odluci, što je omogućilo da ostallih 26 lidera da zeleno svetlo za otvaranje pregovora sa Ukrajinom.
Orban je rekao da je pokušao da ubedi ostale lidere EU da ne stavljaju na dnevni red pitanje pristupnih pregovora Ukrajine, ali da ih je bilo nemoguće ubediti i odluku o otvaranju pregovora nazvao lošom.
Orban je, ipak, iskoristio pravo veta prilikom donošenja odluke o finansijskoj podršci Ukrajini i time sprečio da Kijev dobije 50 milijardi evra od EU.
Pratite Jutjub kanal portala Pravda na kome emisije vodi Igor Marinković https://t.co/zpsfQELH7c
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) May 16, 2023
Evropski savet sinoć je objavio i zaključke o Ukrajini, proširenju i reformama, u kojima je, potvrdio punu i nedosmislenu posvecenost evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana u EU i pozvao na ubrzanje procesa pridruživanja.
Evropski lideri naveli su takođe da su primil k znanju navode Evropske komisije o novom Planu rasta za Zapadni Balkan, koji ima za cilj da ubrza socio-ekonomsku konvergenciju između Zapadnog Balkana i EU.
Lajen: EU potvrdila kolektivnu posvećenost budućnosti sa svih šest partnera sa ZB
EU je snažno potvrdila kolektivnu posvećenost budućnosti u kojoj su svih šest partnera sa Zapadnog Balkana partnera deo Unije, poručila je danas predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nakon završetka samita Evropskog saveta u Briselu.
Ona je podsetila da je tokom samita EU odlučila da otvori pregovore o pristupanju sa Ukrajinom i Moldavijom i dodeli Gruziji status kandidata za članstvo u EU, kao i da otvori pregovore o pristupanju sa BiH kada se ispuni neophodan stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo.
"Snažno smo potvrdili našu kolektivnu posvećenost budućnosti gde je svih šest partnera sa Zapadnog Balkana deo naše Unije. Na primer, za Albaniju i Severnu Makedoniju, cilj Evropske komisije je da otvori pregovore o pristupanju o prvim takozvanim osnovnim klasterima što je pre moguće", rekla je fon der Lajen.
Ona je ocenila da odluke koje su juče donete na samitu Evropskog saveta pokazuju da EU ispunjava svoja obećanja.
"Razlog za današnje proširenje nikad nije bio jači i ubedljiviji. U svetu koji je potresen višestrukim krizama, to je ulaganje u stabilnost. To je ulaganje u bezbednost i prosperitet našeg kontinenta i velika investicija u demokratije", rekla je.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel rekao je da je lično uveren da je proširenje izbor za budućnost Evrope, koja će u budućnosti morati da bude stabilnija, bezbednija i sigurnija, kao i prosperitetnija.
"Za našu decu, mislim da mora da bude stabilnija, bezbednoja i prosperitetnija sa zemljama koje žele da nam se pridruže u okviru EU. I to se odnosi na zemlje istočnog partnerstva i Zapadni Balkan", naveo je on.
O američkoj rotaciji u Ukrajini pročitajte OVDE.
Izvor: Tanjug