NJujork, 1998. godine. Santijago Larea, bogati argentinski diplomata, sa ženom Lilom i ćerkom Palomom organizuje tradicionalnu godišnju letnju polo utakmicu, a posle nje svečanu večeru s brojnim zvanicama. Sve izgleda savršeno u svetu porodice Larea – sve dok se na zabavi ne pojavi neočekivana gošća, Santijagova prijateljica iz studentskih dana, koja će njihovu idilu uzdrmati iz temelja. NJeni zbunjujući komentari podstiču Palomu da istraži prošlost svoga oca, o kojoj malo zna.
Kada porodica otputuje u Buenos Ajres da bi prisustvovala zvaničnoj ceremoniji imenovanja Santijaga za ambasadora u Ujedinjenim nacijama, Paloma je odlučna da sazna više o svom životu u periodu koji je prethodio vojnoj diktaturi 1976. godine. Uz pomoć studenta Franka Bonetija, aktiviste organizacije koju čine deca ljudi nestalih tokom argentinskog Prljavog rata, Paloma pokreće niz događaja, koji ne samo što je navode na to da preispita svoju porodicu i svoj identitet već dovode i njen život u opasnost.
„Vešt debi koji nam služi kao podsetnik da prošlost ne može ostati u prošlosti.“ – Kirkus
„Ubedljiva priča o vremenu i mestu koji možda nisu dobro poznati čitaocima širom sveta, kao i srceparajuća priča o generacijskoj traumi.“ – Buklist
„Znate da će biti dobar istorijski roman sa ovakvim naslovom.“ – Bečis
Andrea Jarjura Klark odrasla je u Argentini usred političkih previranja sedamdesetih godina prošlog veka, sve dok se njena porodica nije preselila u Severnu Ameriku. Posle završetka univerzitetskih studija vratila se u Buenos Ajres da bi se ponovo povezala sa svojim korenima. Do sredine devedesetih, mnogi sinovi i ćerke nestalih – najmlađe žrtve argentinske vojne diktature sedamdesetih – postali su punoletni i pokušali da saznaju više o sudbinama svojih porodica. Intervjuisala je nekoliko te dece, a njihova iskustva, koja nisu opštepoznata van Argentine, inspirisala su njen debitantski roman.
NJeno delo „U noći hiljadu zvezda“ možete potražiti na sajtu ili u omiljenoj knjižari Vulkan.
Izvor: Pravda