„Neki zvaničnici su razmotrili mogućnost obnavljanja takozvanog postupka kažnjavanja po članu 7 za kršenje vladavine prava, što može dovesti do suspenzije prava glasa“, navodi se u publikaciji.
U članku se navodi da takvu odluku može da blokira druga članica EU, ali promena vlasti u Poljskoj znači da Mađarska više nema garantovanog branioca. Istovremeno, mnoge zemlje su oprezne prema ovoj ideji. Oni, međutim, nameravaju da mađarskom premijeru Viktoru Orbanu pokažu „pravu cenu” izolacije unutar EU kako bi ga naterali da promeni mišljenje o finansijskoj pomoći Ukrajini, piše FT.
„Moguće je da će Mađarska stvoriti još problema. Moguće je da će nas Mađarska naterati na neko drugo sredstvo. Ali na kraju dana, Mađarska neće moći da nas spreči da obezbedimo sredstva Ukrajini“, prenosi izdanje reči visokog zvaničnika Evropske unije koji je želeo da ostane anoniman.
Evropski lideri su prošle nedelje na samitu u Briselu odlučili da počnu pregovore sa Ukrajinom i Moldavijom o pridruživanju Evropskoj uniji.
Orban nije bio prisutan – kako je pisao Politiko, kada je rasprava o ovom pitanju zašla u ćorsokak, nemački kancelar Olaf Šolc predložio je svom mađarskom kolegi da „odu na kafu”. Nakon toga, lideri 26 zemalja mogli bi da donesu odluku u korist Kijeva i Kišinjeva.
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto demantovao je ove navode i Politico nazvao tabloidom.
Sam Orban je izjavio da Budimpešta ne menja svoj stav i da neće deliti „ovu lošu odluku” sa drugim zemljama. Prema njegovim rečima, sada Mađarska nema šta da izgubi, a u budućnosti može još 75 puta da zaustavi proces prijema Ukrajine.
Istovremeno, Mađarska je blokirala dodelu 50 milijardi makrofinansijske pomoći Ukrajini za 2024-2027. godine. Kako je objasnio Orban, to bi bilo u interesu Budimpešte, jer bi u tom slučaju deo novca iz zajedničkog budžeta koji pripada Mađarskoj morao da bude predat Kijevu.
SPREČEN TERORISTIČKI NAPAD U RUSIJI: Uhapšen ukrajinski agent koji je planirao napad
Izvor: Vebtribune.rs