Holandija je jedna od zemalja EU koja je obećala Kijevu avione u narednih nekoliko godina, pored Danske, Norveške i Belgije.
Zelenski je u avgustu tvrdio da su Holandija i Belgija zajedno obećale 42 aviona njegovoj zemlji, iako se u zajedničkoj izjavi dve države ne pominju nikakve konkretne brojke.
Rute je naveo da će "početna" isporuka uključivati 18 aviona. Premijer je takođe ranije rekao da se celokupna flota F-16 njegove zemlje sastoji od 42 aviona i da će Amsterdam morati da zadrži neke za potrebe sopstvene obuke.
Rute je podsetio i da neki kriterijumi moraju da budu ispunjeni pre slanja aviona, uključujući zahteve za osoblje i infrastrukturu i priznao da Holandija još nije dobila izvoznu dozvolu od SAD.
Vašington je dugo oklevao da razmatra snabdevanje Kijeva borbenim avionima. U februaru je američki predsednik DŽozef Bajden rekao da Ukrajini nisu potrebni F-16. Do leta se, međutim, stav SAD promenio i Vašington je na kraju dao dozvolu ukrajinskim pilotima da treniraju na avionima F-16 i signalizirao da je spreman da odobri transfer aviona iz trećih zemalja u Kijev kada se ova obuka završi.
Dok Kijev insistira da će sa novim, naprednim oružjem i municijom trijumfovati, Moskva upozorava da zapadno oružje samo produžava sukob i patnju, bez značajnog uticaja na situaciju na frontu. Istovremeno, zapadni zvaničnici počeli su da sumnjaju u Ukrajinu nakon propale kontraofanzive koja je, uprkos pomoći NATO, dovela do minimalnih promena duž linija fronta i ogromnih gubitaka Kijeva.
Pogledajte OVDE konferenciju za štampu pokreta Mi - Glas iz naroda
Izvor: RT Balkan