Novosadska skupština je konstatovala ostavku članice Gradskog veća Branke Bežanov iz POKS-a, i na to mesto, za socijalnu politiku i dečju zaštitu, većinom glasova izabrala Danijelu Kostić. Gradonačelnik Milan Đurić (SNS) izjavio je da je POKS izašao iz vlasti i da je Kostićeva izabrana na predlog naprednjaka.
„Nastavljamo dalje, radimo i borimo se”, kazao je gradonačelnik koji novinarima nije mogao da komentariše to što je ovih dana odbor POKS-a u Bačkoj Palanci prešao u SNS, ali je napomenuo da u Novom Sadu nisu prešli kod naprednjaka. Oko izlaska iz vlasti je prethodno razgovarao i sa Brankom Bežanov, navodeći da to smatra ljudskim, jer su dugogodišnji saradnici. On je potvrdio da nema promena oko učešća Lige socijaldemokrata Vojvodine u vlasti Novog Sada.
POKS je u gradskoj skupštini Novog Sada osnovao zajedničku odborničku grupu sa Novom demokratskom strankom Srbije, pod nazivom „Nada za Novi Sad”, svako sa po tri odbornika. Šef te grupe Bojan Radojević (NDSS) kazao je da će biti najjača opoziciona grupa i da je to odgovor na pritiske, nakon sednice Narodne skupštine oko KiM. Najavio je i zajednički klub od osam poslanika u AP Vojvodini.
„Pitanja po kojima smo se dosad razmimoilazili, usaglasićemo ih u narednom periodu i imaćemo zajednički stav. Važno je da u ovom trenutku koji je izuzetno težak za našu državu objedinimo front, kako bi zaštitili državni i nacionalni interes, ali takođe želimo da pružimo otpor onome što je ružno, a to su šikankiranja, mobinzi, progoni po političkoj osnovi”, naveo je Radojević.
Zamenik odborničke grupe „Nada za Novi Sad” Saša Novaković iz POKS-a kazao je da je ta stranka ekspresno izbačena iz gradske „komunalne koalicije” jer ima drugačije viđenje rešavanja pitanja KiM nego vladajuća stranka koja se o tome već oglasila.
„Svi naši članovi koji na bilo koji način imaju učešće u vlasti u Novom Sadu podneli su ostavke. S druge strane, tu vrstu problema nemaju sa LSV, što znači da sa njima dele mišljenje po ovom pitanju”, kazao je on i istakao da POKS neće menjati svoju politiku prema KiM, da je predloženi nemačko-francuski plan duboko u suprotnosti sa srpskim nacionalnim interesima i da predaje KiM u ruke Albancima.
POKS više nije deo vlasti, kako je naveo, ni u Bečeju, Bačkoj Palanci i Temerinu. Ovaj donedavni odbornik vladajuće većine u Novom Sadu, sada van vlasti, kazao je da će njihovi odbornici i dalje podržavati sve dobre i konstruktivne predloge u interesu građana Novog Sada.
Šef odborničke grupe Srpske radikalne strane Đurađ Jakšić izjavio je da radikali podržavaju izbacivanje POKS-a iz vlasti i Novom Sadu i smatraju da se to moralo desiti mnogo ranije. Tu stranku povezuje sa kriminalom gde god su njeni ljudi, kako kaže, „gospodarili”, a posebno sa krađom nove toplane sa Mišeluka i aferom oko Borovice.
Postoji, ističe on, krivična prijava oko te toplane koja je preko noći nestala, ali niko nije odgovarao. U aferi Borovica, dodaje, nije puštena menica na vreme i grad oštećen za oko 460 miliona dinara.
„Oni se pozivaju sada na crvenu liniju i na KiM, a to su ljudi koji su 2008. godine bili birani na listi Nenada Čanka i njegove separatističke LSV. I 2012. godine su birani na listi Čanka”, kaže ovaj radikal koji pri tom postavlja pitanje „čime li je LSV zadužila SNS da ih i dalje trpe u vlasti”. On je takođe žestoko kritikovao politiku nekadašnjeg predsednika DSS-a Vojislava Koštunice.
Kao posledica izlaska POKS-a iz vlasti, smatra se i promena dugogodišnjeg direktora JKP „Čistoća” Vladimira Zelenovića, umesto koga dolazi za vršioca dužnosti te funkcije Donald Božić.
Na dnevnom redu su 32 tačke, a najviše komunalnih i urbanističkih tema. Među njima su desetak planova generalne i detaljne regulacije, predlozi da se pojedini urbanistički planovi menjaju i izrađuju, kao i oni oko poslovanja i investicija JKP-a „Čistoća”, „Vodovod i kanalizacija” i „Put” i JGSP „Novi Sad”.
Predviđeno je dodatih 200 miliona dinara za program održavanja objekata putne privrede za ovu godinu. Taj program sa time teži 1,7 milijardi, a dodatni novac stiže iz budžeta Vojvodine.
Nakon što je ove godine završen projekat „Novi Sad – Evropska prestonica kulture”, skupština je utvrdila programske i projektne aktivnosti kao nasleđe EPK. Nekoliko predloženih odluka tiče se davanja nepokretnosti u javnoj svojini Novog Sada AP Vojvodini, za potrebe Gerontološkog centra „Novi Sad”, kao i za potrebe Škole za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović” sa domom učenika.
Izvor: Politika