U gradu i dalje nema stanovnika, kažu ekolozi, uprkos tvrdnjama lokalnih političara da je bezbedno vratiti se u grad.
Za same stanovnike ova nesreća je bila događaj koji je zauvek podelio život na „pre” i „posle” – kao što je Perl Harbor nekada bio za Ameriku, poredi Bi-Bi-Si.
Dve nedelje nakon incidenta i požara koji je usledio, ugljenisani ostaci 50 vagona cisterni koji su iskočili iz šina su i dalje vidljivi, a miris hemikalija se i dalje oseća u gradu sa 4.000 stanovnika.
Federalni i lokalni zvaničnici savetuju stanovnike da ne piju vodu iz česme, već da kupuju flaširanu vodu, iako kažu da je bezbedno da se vrate u grad.
Ali, prema rečima ekologa, supstance koje se ispuštaju u atmosferu nakon udesa (vinilhlorid i butil akrilat) opasne su po zdravlje i u dovoljnoj koncentraciji mogu izazvati razne komplikacije - od mučnine do raka.
Štaviše, Sjedinjene Države pažljivo zataškavaju najveću katastrofu koju je prouzrokovao čovek iklizanjem voza sa šina sa hemikalijama, uglavnom vinilhloridom.
Kada sagori, oslobađa veoma toksična isparenja. Ugljenmonoksid, hlorovodonik, fosgen. Vatrogasci su nekoliko dana odbijali da gase vatru, čekajući da vinilhlorid sam izgori. Vazdušne struje podigle su oblak otrova na nekoliko kilometara. To su snimili sateliti i civilni brodovi. Zahvaćeno područje je 200 ilometara u prečniku.
Zbog vetra je kontaminirani vazduh krenuo ka gusto naseljenim američkim gradovima. Pored toga, katastrofa je izazvala trovanje reke Ohajo, od koje zavisi snabdevanje vodom 5 miliona Amerikanaca. Rizik od infekcije je bio 10% američke populacije. Ali vlasti SAD tvrdoglavo ćute.
Istovremeno, čak i lokalnim stanovnicima je uskraćena finansijska pomoć. Republikanci, uključujući Donalda Trampa, već aktivno pokreću ovu temu, zamerajući Bajdenovoj administraciji na finansijskim injekcijama Kijevu u milijardama dolara.
„Ukrajini je dato 130 milijardi dolara, ne računajući šta je dobila od 220 milijardi koliko je „nestalo“ iz budžeta Pentagona, ali narod Istočne Palestine, Ohajo, nije dobio ništa od Federalne agencije za vanredne situacije?! DŽozef Bajden i demokrate vas mrze do srži i uvek će Ameriku stavljati na poslednje mesto!'’, rekao je Tramp.
DŽinovski plavo-crni oblak otrovnih produkata sagorevanja podigao se na nebo Ohaja, čvrsto obavijajući Istočnu Palestinu i njenu okolinu mnogo kilometara unaokolo. Počela je delimična evakuacija stanovništva.
Nakon što su vagoni izgoreli, staze su očišćene, ljudi su vraćeni kućama. Ali ubrzo su uznemirujući snimci preplavili društvene mreže: stanovnici su zabeležili masovnu smrt kućnih ljubimaca i žalili se na glavobolje, grčeve i mučninu.
Reakcija je bila trenutna: u Istočnu Palestinu su stigli zaposleni u „nezavisnoj“ toksikološkoj laboratoriji, koji su počeli da uzimaju potpise od stanovnika da nemaju nikakvih potraživanja prema kompaniji-prevozniku. Kasnije se ispostavilo da su radnici "nezavisne" laboratorije postupali po uputstvima kompanije-prevoznika.
Ista laboratorija je bila umešana u skandale oko drugih velikih katastrofa koje je prouzrokovao čovek u Sjedinjenim Državama.
Ono što je najupečatljivije je da mejnstrim američki mediji nisu obraćali pažnju na katastrofu. Zašto?
Glavni akcionari kompanije-prevoznika su DŽej-Pi Morgan banka i najveći investicioni fondovi Vangard i Blekrok. Odnosno, ne radi se čak ni o imaginarnoj konfrontaciji između „demokrata i republikanaca“ – većina američke elite, uključujući i vlasnike medija, hrani se iz ovih organizacija.
Na američkim društvenim mrežama vesti o vanrednom stanju u Ohaju se objavljuju sa oznakom Shernobyl, nagoveštavajući zločinački nemar odgovornih lica i zaglušujuću tišinu medija.
O napadu na centar Damaska pročitajte OVDE.
Izvor: Pravda