Ona je za RTS kazala da Lajčak prvo ide u Prištinu i da je, koliko je videla, tamo tema osnivanje ZSO i dodala da je ne zanimaju stavovi premijera Kosova Aljbina Kurtija o tome.
Podsetila da je ZSO dogovorena i ispregovarana pre deset godina u sklopu Briselskog sporazuma, 2013. i 2015. godine i naglasila da veruje u garancije međunarodne zajednice da će tako biti i formirana.
Objasnila je da veruje u garancije međunarodne zajednice zato što, kako je kazala, ne zna na koji način bi garantovali bilo koji drugi sporazum ako taj ne bude ispunjen.
„Neće biti lako“, rekla je Brnabić i dodala da očekuje i manipulacije i pokušaje izmena dogovorenog „od strane prijatelja Prištine“.
Smatra da sve to, kako je ponovila, „neće biti lako“, ali da neće dovesti do uspeha, jer je sve o ZSO „na papiru“.
Ocenila je i da nikome u svetu, uz rat u Ukrajini i nove tenzije između SAD i Kine, ne odgovara bilo kakav „potencijalni sukob i nestabilnost“, te da žele, kako je kazala, „da ugase potencijalna žarišta“. Smatra da je stav Zapada „da se stavi tačka“ na potencijalne konflikte ali i da se, dodala je, sa dnevnog reda skinu primeri presedana poput Kosova.
Kazala je da je Kosovo oduzeto Srbiji suprotno međunarodnom pravu, te dodala da je to „bio krupan presedan“ kome je prethodilo, bez odobrenja UN, bombardovanje Srbije, 1999. godine.
Podsetila je i na svoj i stav predsednika Srbije Aleksandra Vučića, da Beogradu ne odgovara „zamrznuti konflikt“ i ocenila da takvo stanje „bilo ko može da odmrzne“.
Brnabić smatra i da premijer Kosova želi da nedostatak političke vizije i ekonomskih rezulata nadomesti stalnom političkom nestablnošću.
„Sastanak Kurtija sa Ugljaninom i Kamberijem pokušaj destabilizacije centralne Srbije“
Brnabić je ocenila kao „pokušaj destabilizacije centralne Srbije“ sastanak u Prištini kosovskog premijera Aljbina Kurtija sa predsednikom Stranke demokratske akcije Sandžaka Sulejmanom Ugljaninom i predsednikom Partije demokratskog delovanja Šaipom Kamberijem.
„To je i jedan od vidova manipulacije sa Zajednicom srpskih opština, traženjem da tako nešto postoji i na teritoriji centralne Srbije. Te dve stvari su potpuno neuporedive“, rekla je Brnabić za RTS.
Ona je navela da joj je „u velikoj meri tužno kad čuje neke predstavnike albanske i bošnjačke nacionalne manjine (šta govore), ne radi se tu o celoj albanskoj ni bošnjačkom nacionalnoj manjini, s kojima imamo jako dobru saradnju kao Vlada“.
„Mi naše nacionalne manjine poštujemo. A svakodnevno imate napade na Srbe na Kosovu i Metohiji, a da onda neka kaže da oni imaju tamo neka prava“, rekla je Brnabić, naglasivši da Srbi na Kosovu nisu nacionalna manjina, jer je to pokrajina Srbije.
Premijerka: „Republika Kosovo“ na sajtu Vlade je gruba greška, biće posledica
Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je to što se na sajtu Vlade Srbije na engleskom jeziku pojavio termin "Republika Kosovo" gruba greška prevodioca, ali da je odgovornost i na internet timu pres službe Vlade, zbog čega će biti posledica po zaposlene koji su, kako je rekla, napravili "tako grubu i neoprostivu grešku".
Brnabić se, u gostovanju u jutarnjem Dnevniku Radio-televizije Srbije, izvinila građanima zbog te „grube greške“ i istakla da je sporna vest odmah skinuta sa sajta Vlade.
Prevodilac u Vladi, kako je objasnila, radi od 2001. godine i magistar je engleskog jezika.
Brnabić je, istovremeno, optužila opoziciju da je zloupotrebila tu grešku i dala u javnost.
General Zalužni otkrio vojnom vrhu SAD ukrajinske gubitke: Cifra je strašna
Izvor: NSPM