Treba li da se zabrinemo zbog toga što se krećemo prema društvu u kome je sve na prodaju? Kako možemo da odlučimo koja dobra treba da se kupuju i prodaju, a kojima treba da upravljaju netržišne vrednosti? Gde to para ne bi trebalo da vrti?
U knjizi "Šta sve novac ne može da kupi" poznati politički filozof Majkl DŽ. Sandel nastoji da pokaže na koji način možemo da sprečimo dopiranje tržišnih vrednosti u sfere života gde im nije mesto. Širenje tržišta, kao i tržišno orijentisanog načina razmišljanja, u one aspekte života kojima su tradicionalno upravljale netržišne norme jedan je od najznačajnijih događaja našeg vremena.
Ono što je dobro u životu pokvari se ili degradira ako se pretvori u robu. Zato, da bismo odlučili gde je tržištu mesto i treba li ga držati na distanci, moramo odlučiti kako da vrednujemo dotična dobra – zdravlje, obrazovanje, porodični život, prirodu, umetnost, građanske dužnosti i tako dalje. To su moralna i politička pitanja, a ne isključivo ekonomska. Da bismo na njih odgovorili, moramo diskutovati, slučaj po slučaj, o moralnom značaju tih dobara i o propisnom načinu njihovog vrednovanja.
Neke od najbo1ih kritika objavljene su u Tajmsu i Gardijanu.
"Brilijantna, lako čitljiva, prelepo izrečena i često smešna. Neophodna knjiga o odnosu morala i ekonomije.“ – Tajms (London)
„Sandel je trenutno najefikasniji distributer ideja na engleskom jeziku.“ – Gardijan
Izvor: Pravda