- Petomesečno odsustvo komunikacije između Merkelove i Trampa ukazuje na izazove s kojima se kancelarka suočava ako uspe da formira koalicionu vladu kasnije ovog meseca i, kao što nemački zvaničnici nagoveštavaju, pokuša da obnovi odnose s američkim predsednikom - navodi se u analizi.
Merkel, koja čvrsto veruje u bliske transatlantske veze, bila je najpouzdaniji zvaničnik u Evropi za Trampove prethodnike - kako za Baraka Obamu, tako i za DŽordža V. Buša - kada su Vašington i Berlin rukovodili rešavanjem pitanja globalne finansijske krize, pripajanja Krima Rusiji i iranskog nuklearnog programa. Međutim, odnos nemačke kancelarke sa Trampom je od početka bio hladan i nikada se nije poboljšao, ukazuje britanska agencija.
U trenutku jačanja transatlantskih tenzija povodom trgovine, iranskog nuklearnog sporazuma i vojnih troškova NATO-a, neki nemački zvaničnici i analitičari stepe da bi lične podele između samouverenog, impulsivnog predsednika i obazrive, analitički nastrojene kancelarke mogle da dovedu do daljeg pogoršanja bilateralnih odnosa.
"Veoma loš znak"
Jan Tehau, saradnik Nemačkog Maršalovog fonda u Berlinu, opisuje petomesečnu "tišinu" između dva lidera, pre telefonskog razgovora koji su imali u četvrtak, kao "veoma loš znak", ali ne smatra da to ima ikakve veze sa političkim zastojem u Nemačkoj, gde kancelarka, više od pet meseci nakon federalnih izbora, pokušava da oformi novu vladu.
- To je pre znak da u odnosima između dva lidera nema poverenja. Ako nemate lične odnose između lidera na koje se možete osloniti, može biti prilično teško zaustaviti silaznu spiralu - ocenjuje ovaj analitičar.
Jirgen Hart, visoki poslanik u Hrišćansko-demokratskoj uniji Angele Merkel, kaže da dva lidera, pogotovu u stresnim vremenima kada je neposredna komunikacija potrebna, moraju razgovarati i pronaći rešenja.
- Moraju imati dobre lične i poslovne odnose - ističe nemački poslanik.
Ipak, zvaničnici u nemačkoj vladi umanjuju značaj produženog ćutanja "na radio talasima" između Merkelove i Trampa, ukazujući da je kancelarka ograničila kontakte s mnogim stanim liderima tokom višemesečnih mučnih koalicionih pregovora kod kuće. Oni naglašavaju da dijalog između Nemačke i SAD na nižim nivoima vlade ostaje snažan.
Pri tom, neki postavljaju pitanje da li ijedan strani lider može da utiče na Trampa, koji je u četvrtak ponovo šokirao svoje evropske saveznike objavljujući planove o uvođenju teških tarifa na uvezeni čelik i aluminijum.
- Nemačka mora da nadoknadi vakuum na visokom nivou angažujući se na drugim nivoima - sa Kongresom, sa državama i civilnim društvom - kaže Tomas Matusek, bivši nemački ambasador u UN i Britaniji.
"Makron je prevazišao samog sebe u pokušaju da pridobije Trampa"
S druge strane, upada u oči kontrast između "ledenog starta" Merkelove s Trampom i odnosi koji je francuski predsednik Emanuel Makron razvio s američkim predsednikom, ukazuje britanska agencija uz ocenu da je Makron "prevazišao samog sebe u pokušaju da pridobije Trampa mešavinom mačizma i ulagivanja".
Već pri prvom susretu prošlog maja, podseća agencija, njih dvojica su imala čuveno čvrsto i dugo rukovanje, a dva meseca kasnije Makrion je ugostio Trampa povodom proslave Dana pada Bastilje u Parizu i s njim večerao na Ajfelovoj kuli.
Idućeg meseca Makron će, kako je najavljeno, putovati u Vašington u prvu zvaničnu državnu posetu jednog stranog lidera otkako je Tramp postao predsednik početkom prošle godine.
U proteklih pet meseci, Makron i Tramp su sedam puta razgovarali telefonom, saopštila je Jelisejska palata dok je, poređenja radi, britanska premijerka Tereza Mej s predsednikom SAD razgovarala četiri puta u istom tom periodu, prema saopštenju Dauning strita.
Međutim, kako su američki i nemački zvaničnici potvrdili Rojtersu, do razgovora u četvrtak Merkel s Trampom nije razgovarala još od 28. septembra 2017, dok je sa Obamom i Bušem razgovarala - jednom nedeljno.
Ipak, neimenovani francuski zvaničnik blizak Makronu odbacio je ideju da francuski predsednik i Merkel primenjuju u pogledu Trampa koordinisanu taktiku "dobrog i lošeg policajca", istakavši da kancelarka mora da uzme u obzir skeptičnije nemačko javno mnjenje.
- Stav nemačke javnosti prema Trampu je katastrofalan, i mnogo gnevniji nego u Francuskoj - objasnio je on.
Pojedini nemački zvaničnici smatraju da bi se, čim Nemačka napokon dobije novu vladu i svi kabinetski ministri budu na svojim mestima, mogao očekivati novi talas poseta na relaciji Berlin-Vašington.
Ipak, većina nemačkih zvaničnika kaže da, za sada, nema planova da Merkel ponovo ode u Belu kuću gde je Tramp ignorisao pozive da se sa njom rukuje na sastanku u Ovalnom kabinetu pre godinu dana, a nema ni planova da Tramp poseti Nemačku, gde je poslednji put bio prošlog jula u Hamburgu, na samitu G20.
Pročitajte OVDE zašto Britanci a ne SAD, opet izbijaju u prvi plan povodom Zapadnog Balkana?
Izvor: Tanjug