Najnovije

FRANCUSKI EVROPOSLANIK: Bombardovanje Srbije bilo je velika greška međunarodne zajednice

Član Evropskog parlamenta Žan-Lin Lakapel ocenio je danas da je bombardovanje Srbije 1999. godine bilo velika greška međunarodne zajednice i svih onih koji su u tome učestvovali.

[Translate to Latinica:] Bombardovanje Novog Sada (Foto: Jutjub)

Lakapel je u intervju za Tanjug istakao da je danas odao počast žrtvama koje su život izgubile tokom NATO bombardovanja i dodao da nije slučajnost što je na današnji dan posetio Srbiju.

"Došao sam da odam počast žrtvama bombardovanja. Imam određeno gledište na to i ja lično i u svojstvu evroposlanika ispred Nacionalnog fronta. Naša pozicija je uvek bila nedvosmislena po pitanju bombardovanja Srbije. Išao sam da položim venac na grob male Milice koja je poginula i da odam počast stradalim novinarima", rekao je on.

Dodao je da je u Srbiji da bi zajedno učestvovao u sećanju na sve žrtve koje su pale 1999. godine i da sa druge strane pokaže znak starog prijateljstva Francuske sa Srbijom.

"Možemo uvek da kažemo da je bombardovanje bila velika greška ne samo međunarodne zajednice, već i francuske diplomatije, a pre svega SAD koje su bile inicijatori napada na SRJ, koje je sprovedeno pod izgovorom da je to bila humanitarna akcija, a zapravo su razlozi bili potpuno politički", ocenio je Lakapel.

Današnja politika Francuske ne odražava na pravi način sve ono što je Srbija uradila za Francusku

Na pitanje na šta misli kada u EP, od EU i od međunarodne zajednice traži da se ne meša u unutrašnja pitanja Srbije, Lakapel kaže da on jeste prijatelj Srbije, kao i zemlja iz koje dolazi, te da uvek kada ima priliku u evropskim institucijama govori o pritiscima koje Srbija trpi.

Prema njegovom mišljenju, današnja politika Francuske ne odražava na pravi način sve ono što je Srbija uradila za Francusku, naročito tokom Prvog svetskog rata.

Lakapel je napomenuo da je u delegaciji za pregovore o Stabilizaciji i pridruživanju Srbije i EU kao član Evropskog parlamenta i da je njegov zadatak da brani njihove stavove, ali i partije koju predstavlja.

"Želimo da Evropa ne bude samo ono što je danas EU, već da to bude Evropa sa svim nacijama koje je čine, a koje će biti slobodne i suverene, sa državama čiji se teritorijalni integritet poštuje i koje će biti nezavisne", rekao je on i dodao da EU ne treba da se meša u unutrašnje poslove pojedinačnih zemalja.

Lakapel je ocenio da EU danas čini sve suprotno od onoga što je naveo.

"Kada je Srbija u pitanju EU preti i ucenjuje kada je u pitanju vaš proces integracija. Za nas iz stranke kojoj pripadam to nije prihvatljivo. Smatramo da Srbija treba da bude nezavisna u svojim odlukama i ne treba na nju da vršimo bilo kakav pritisak i uticaj već da je pustimo da sama odluči. Kada EU ucenjuje Srbiju ona kaže da Srbija treba da prekine trgovinske i diplomatske odnose sa Rusijom, da bi se priklonili spoljnoj politici EU. Druga tačka na kojoj insistiraju je da morate priznati Kosovo kao nezavisnu državu", rekao je Lakapel.

Dodao je da se on kao evropski poslanik i njegova partija tome protive i smatraju da je ta vrsta pritiska, agresija na suverenitet Srbije.

Na pitanje kako komentariše to što je Srbija uglavnom ispunila sve zahteve koji su pred nju postavljani i iz ranijih dogovora, ali i da je prihvatila predlog o normalizaciji odnosa sa Prištinom do "crvenih linija", a da ipak EU nije poslala signale da to ceni, Lakapel je rekao da je što se tiče njega, partije i poslaničke grupe u EP, kojoj pripada njihov stav jasan.

"Poslanička grupa 'Identitet i demokratija' u EP, kojoj pripadam, ima vrlo jasan stav - mi smo protiv svakog proširenja EU na bilo koju zemlju s obzirom da je u EU već 27 zemalja i da je vrlo teško upravljati njima. Ono što je tačno, Srbija je kandidat za članstvo u EU i ako postoji neka zemlja koja zaslužuje da bude član EU i koja je ispunila sve uslove za članstvo u uniji, to je svakako Srbija", istakao je Lakapel.

On je rekao da je zaprepašćen time koliko EU ulaže energije da primi Ukrajinu, ali i neke druge države u svoj sastav bez uslova i pritisaka.

Velika hipokrizija koju EU ovde pokazuje

"Isto to čini i sa Kosovom, Albanijom, sa Severnom Makedonijom koje nemaju presiju i uslove koje bi trebalo da ispune, barem ne u odnosu na to koliko Srbija ima uslova i koliko se na nju vrši pritisak. Veoma sam iznenađen tom napetošću i pritiskom koju EU vrši na Srbiju, mada treba reći da je unija zapravo pod vođstvom SAD i da se upravlja prema onome što oni kažu", smatra Lakapel.

Ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na pregovorima o Kosovu pokazao spretnost, dostojanstvo i čvrstinu.

"Čestitam mu na tome. Pominju se sporazum i predlog i to je ta velika hipokrizija koju EU ovde pokazuje. Kažu da razumeju što nećete da priznate Kosovo, a istovremeno vrše pritisak na Srbiju da potpiše da prihvata da Kosovo uđe u međunarodne organizacije. Mislim da je to licemerno od EU i predsednik Vučić ne želi da potpiše taj dokument. Nadam se da njegov narod shvata njegovu veličinu i da je ponosan na njega", istakao je Lakapel.

On je poželeo srpskom predsedniku mnogo sreće u pokušaju da se nađe kompromisno rešenje.

Na pitanje koliko je i da li je rusko -ukrajinski sukob promenio svet u celini, Lakpel je kazao da stranka kojoj on pripada smatra da rat nikada nije rešenje.

"Veoma je opasno ono što rade zemlje EU, a to je da šalju naoružanje. Naravno, ako šaljete defanzivno naouružanje, lekare i namirnice to je prihvatljivo. Ali je vrlo opasno ako šaljete teško naoružanje, to je ono što dovodi do eskalacije nasilja i dužih i daljih borbi", naveo je Lakapel.

Ocenio je da je to vrlo opasno, jer se mnoge zemlje tako ponašaju i zauzimaju određenu stranu i finansiraju rat.

"To nas vodi ka jednom velikom riziku, a to je rizik od početka trećeg svetskog rata, mi to ne želimo i to ne žele ni naši narodi. Mi smo za mir. Marin Lepen je to jasno rekla, kao i predsednik Žordan Bardola, koji su tražili da se organizuje konferencija za mir, jer je to jedini način da se rat okonča", rekao je Lakapel.

Susret sa Orlićem: Zahvalnost Srbije istinskom prijatelju

Predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić razgovarao je danas sa poslanikom Evropskog parlamenta Žan-Linom Mari Fransoa Lakapelom koji je osudio kršenje međunarodnog prava u slučaju Srbije i izrazio očekivanje da će Srbija uspeti da sačuva svoje pozicije i interese u složenim okolnostima.

Orlić je, kako se navodi u saopštenju, izrazio zadovoljstvo zbog susreta sa istinskim prijateljem srpskog naroda, čemu, kako je navedeno, svedoči i činjenica da se njegova poseta Beogradu realizuje upravo na dan obeležavanja godišnjice zločinačke agresije na našu zemlju.

Predsednik parlamenta iskoristio je priliku da poslaniku EP zahvali na razumevanju koje pokazuje za stavove Srbije, kao i na iskazanom pijetetu prema nevino stradalim žrtvama bombardovanja 1999. godine.

"Mi smo dobro naučili lekciju: univerzalne pravde i prava na ovom svetu nema, ili barem ne za sve, u ovakvom svetu - vladaju interesi. Zato i mi danas vodimo isključivo suverenu, samostalnu politiku, zasnovanu na zaštiti naših vitalnih državnih i nacionalnih interesa. Mi dosledno poštujemo principe međunarodnog prava, čak i kada nam se čini da smo u tome jedini, glasno govorimo o svojim žrtvama i svojim herojima", rekao je Orlić.

Srbija je, kako je naglasio, danas država sa integritetom koja poštuje sebe i svoje.

"Tzv. Kosovo nećemo priznati nikada, niti pristati na njegovo članstvo u UN, kao što nećemo dozvoliti ni izolaciju naše zemlje i ponavljanje stradanja iz 90-ih. Sačuvaćemo mir, kao i mogućnosti da nastavimo da dalje razvijamo i jačamo našu zemlju. Za to se borimo u dijalogu koji vodi predsednik Republike Aleksandar Vučić, i to čini sa veštinom koju otvoreno pozdravljaju i svetski mediji", poručio je Orlić.

Poslanik Lakapel je Orliću iskazao podršku po pitanju poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, osudivši kršenje međunarodnog prava u slučaju naše zemlje, i preneo očekivanje da će Republika Srbija uspeti da sačuva svoje pozicije i interese u složenim okolnostima.

Takođe, istakao je i podršku našoj zemlji na njenom evropskom putu, a posebno podršku u diplomatskim naporima koje preduzima u okviru dijaloga koji se vodi između Beograda i Prištine.

Sa Drecununom o stanju na Kosovu i Metohiji

Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun sastao se danas sa poslanikom Evropskog parlamenta Žan-Lin Lakapelom i tom prilikom istakao da Srbija nikada neće priznati lažnu državu Kosovo, bez obzira na pritiske i političke manipulacije koje su prisutne i evidentne, saopštila je pres služba Narodne Skupštine

"Svako ko insistira da Srbija prizna lažnu državu Kosovo ili se složi sa njenim članstvom u Ujedinjenim nacijama, vrši snažnu unutrašnju destabilizaciju Srbije, jer se stvara neraspoloženje javnosti prema postizanju bilo kakvog kompromisnog dogovora sa Prištinom", naglasio je Drecun.

Govoreći o nedavno podignutim optužnicama za ratne zločine koji su počinjeni tokom sukoba na Kosovu i Metohiji, protiv Hašima Tačija i još lica, naglasio je da one na najbolji način dokazuju i pokazaće kolike su razmere zločina koje je teroristička OVK počinila nad Srbima, Romima ali i nad samim Albancima.

One će, prema Drecunovom mišljenju, dokazati da se, kako neki strani zvaničnici žele da plasiraju, nije desio genocid nad Albancima, već etničko čišćenje srpskog naroda.

Drecun je takođe rekao da radna grupa Odbora za Kosovo i Metohiju raspolaže dokumentacijom koja dokazuje da su KFOR i UNMIK prikrivali zločine koje je počinila OVK i da je spremna da je stavi na uvid.

Prema njegovim rečima etnički napadi se dešavaju i danas na teritoriji KiM, a da poseban teror Srbi doživljavaju od specijalnih policijskih jedinica, koje su uzrok destabilizacije Severa Kosova.

Ono što posebno zabrinjava, kaže on, je to što se uz snažnu podršku NATO, SAD, Turske, Nemačke i Velike Britanije, stvara tzv. Vojska Kosova, čime se ugrožava bezbednost srpskog naroda i suprotna je Rezoluciji 1244.

Takođe je ukazao na opasnost prisustva velikih broja džihadista na KiM, koji koriste migrantske rute za dalje prebacivanje ka Evropskoj uniji.

Poslaniak Evropskog parlamenta Žan-Lin Lakapel istakao je da se i Francuska susreće sa opsanostima od napadima ekstremnih islamista i rekao da smtra da po tom pitanju Evropa nije preduzela prave mere.

Ipak, istakao je da će u evropskim institucijama, ukazati na probleme sa kojima se Srbija po tom pitanju susreće.

On je rekao da podržava odluku predsednika Srbije Aleksandra Vučića da ne potpiše Sporazum o putu normalizacije odnosa između Kosova i Srbije, a Drecun je povodom toga naglasio da Srbija spremna za postizanje dogovora o normalizaciji odnosa sa Prištinom, ali ne i na priznanje lažne države Kosovo i da se protivi njenom članstvu u međunarodnim organizacijama.

Žan-Lin Lakapel je rekao da nije slučajnost što je u poseti Srbiji na dan obeležavanja godišnjice bombardovanja i podsetio da je te 1999. politička stranka kojoj pripada, jedina bila protiv misije Milosrdni anđeo.

Istakao je da je posetio spomenike žrtvama bombardovanja i na taj način im izrazio svoju najdublju počast.

Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA