Građani Britanije su van sebe od besa nakon što su ustanovili da, uprkos zapadnim sankcijama, Rusima ne fali ama baš ništa, dok u njihovoj zemlji nema dovoljno čak ni hrane.
Londonski mediji objavili su fotografije ruskih supermarketa i pijaca prepunih svežeg voća i povrća i, s druge strane, praznih rafova u Britaniji, gde su uvedena ograničenja na količinu kupljenih jaja, paradajza, krastavca, zelene salate i drugih prehrambenih proizvoda. Kako su zaključili, sankcije uvedene Moskvi da kazne ruskog predsednika Vladimira Putina zbog invazije na Ukrajinu nemaju nikakvog smisla, jer umesto Rusa pate Britanci.
Sve se obrnulo
List "Dejli mejl" piše da se situacija od pre 40 godina, kad su svet obilazile fotografije i snimci Rusa pod komunističkim režimom kako stoje u redovima za porcije jaja i hleba, potpuno obrnula, te da je došao red na Britaniju da pati.
- Supermarketi u Britaniji ograničavaju kupcima količinu paradajza, krastavca, paprike, brokolija, karfiola i zelene salate na dva ili tri komada jer se farmeri bore sa visokim cenama energenata, koje ih sprečavaju da u staklenim baštama zimi proizvode voće i povrće. Ograničene su i količine jaja na dva ili tri pakovanja, a mekano voće, poput malina, ne može ni da se nađe u radnjama - piše britanski tabloid.
Šef Asocijacije britanskih uzgajivača povrća i voća DŽek Vord rekao je da se seljaci bore sa ogromnim cenama energenata.
- Širom zemlje imamo prazne staklene bašte. LJudi koji su imali, na primer, tri berbe krastavca, spali su na samo jednu jer žele da izbegnu račune za energente i do 500.000 funti mesečno - objasnio je Vord.
Kad su jaja u pitanju, nestašica se pojavila takođe zbog poskupljenja energenata. Uzgajivači nemaju novca da plaćaju ogromne cene grejanja za koke nosilje, te smanjuju svoje kapacitete.
S druge strane, kako "Dejli mejl" ističe, Rusi nemaju tih problema. Imaju jeftine energente, radnje su im prepune svežeg voća i povrća, kao i ostale hrane, a cene su im mnogo niže nego u Britaniji. Sve što nemaju, Rusi uvoze iz prijateljskih zemalja, tako da nikakvih nestašica nema. Osim toga, Rusi imaju goriva koliko hoće, za razliku od Britanaca, i ono je jeftino.
- Godinu dana nakon Putinove invazije na Ukrajinu, čini se da većina običnih Rusa nije uskraćena ni za šta na dnevnom nivou - zaključuje britanski list.
Koja kriza?
To su, kako je navedeno, novinarima potvrdili i sami stanovnici Rusije koje je redakcija "Dejli mejla" intervjuisala. Svi oni su rekli da ne osećaju nikakve posledice sankcija, te da krize u Rusiji - nema. Par iz ruskog grada Perma, Britanac DŽon (67) i njegova supruga, Ruskinja Helena (51), kažu da Rusi žive normalnim životom uprkos krizi u Ukrajini.
- U Rusiji smo, radimo ovde i, za razliku od Zapada, ne osećamo nikakve posledice zapadnih sankcija. LJude ovde sukob u Ukrajini skoro da i ne zanima. Prosečnom Rusu je bitno da ima topao dom, hranu na stolu, čašu votke i da je bezbedan na ulici. Sve to ovde u Permu imamo. Ništa se nije promenilo zbog rata - kazali su DŽon i Helena za "Dejli mejl".
Oni su naročito zaprepastili novinare kad su otkrili da žive u dvosobnom stanu i da mesečno plaćaju samo 130 funti za grejanje, struju, vodu i odnošenje smeća. Ti izdaci u Britaniji mere se hiljadama funti.
Bolnice su im bolje, a lečenje potpuno besplatno
Britanci su besni i zbog toga što Rusi imaju bolje zdravstveno osiguranje.
"Ruske bolnice i dalje su odlične i ne suočavaju se sa nestašicama lekova, dok je lečenje potpuno besplatno. Poslodavci plaćaju svojim zaposlenima zdravstveno osiguranje, tako da je krajnjim korisnicima zapravo sve besplatno", piše "Dejli mejl".
Ovo građane Britanije naročito pogađa jer su oni suočeni sa nestašicama lekova, štrajkovima zdravstvenih radnika, te zdravstvenim osiguranjem koje ne pokriva u potpunosti troškove lečenja.
Istočni deo Bahmuta potpuno oslobođen, nova linija fronta duž reke Bahmutke (MAPA)
Izvor: Informer