"Politika Prištine je usmerena protiv opstanka i normalnog života srpskog naroda, posebno na severu. Ta politika je kulminirala terorom koje sprovode specijalne jedinice policije koje su sada stalno stacionirane na severu. To pokazuje da smo bili u pravu kada smo govorili da prisustvo specijalnih jedinica policije predstavlja najveći oblik ugrožavanja srpskog naroda. Oni su na severu samo da terorišu Srbe i to je kontinuirana politika Prištine", objasnio je Drecun za TV Pink.
U vezi nedavnog premlaćivanja mladića u Jošanici kazao je da je to jasna poruka mladoj generaciji, koja je uvek spremnija da se više bori za svoja prava, da im nije mesto tu.
„Ako govorimo o severu Kosova prvenstveno treba imati u vidu preterano, nepotrebno brojno prisustvo specijalnih parapolicijskih jedinica, pripadnika obaveštajne službe, povremene upade KBS-a, bilo sa civilnim ili vojnim vozilima. Postoji preterana koncentracija naoružanih ljudi i to sa dugim cevima", upozorio je on.
Drecun je naglasio da bi Zajednica srpskih opština bila taj mehanizam koji bi pomogao da se podigne stepen bezebdnosti srpskog naroda.
„Ključni problem na severu Kosova sz nagomilane specijalne jedinice koje terorišu srpski narod. Te jedinice ne moraju da prebijaju ljude, kao što su učnile, već je samo prisustvo sa dugim cevima dovoljno", ukazao je on.
Drecun je istakao da se specijalne jedinice policije obično koriste samo za vanredne situacije, a one su stalno prisutne na severu i vrše policijske poslove sa dugim cevima.
„U takvim uslovima ne možete da živite normalno. Tenzije su uvek samo prvi korak ka nekom sukobu. Povlačenje specijalnih jedinica sa severa bi smanjilo tenzije“, podvukao je on.
Drecun je istakao da Priština isto radi i južno od Ibra, što pokazuje da je to njihova politika odbijanja poštovanja osnovnih i ljudskih prava Srba.
Formiranje ZSO je ključ koji može da reši te probleme, naglasio je on.
Rekao je da ga zabrinjava i nedavna izjava komandanta Kfora koji je rekao da KBS nema pravo da bude na severu bez njegove dozvole i dozvole četiri gradonačelnika, dodajući da to ne važi za pripadnike policije.
„Ta izjava nas uznemirava jer je time dato zeleno svetlo Prištini da može da drži stalno specijalne jedinice policije na severu. U narednom periodu prisustvo specijalnih jedinica policije na severu mora biti sastavni razgovora sa Prištinom“, objasnio je Drecun.
Upitan za dolazak izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka u Prištinu Drecun je kazao da očigledno pokušava da usaglasi neke stavove vezano za američko-evropski predlog, posebno u vezi pitanja ZSO.
Od ZSO, navodi, zavisiće dalji koraci.
Rekao je da postoje sredstva kojim bi međunarodna zajednica mogla da slomi buntovnost Aljbina Kurtija i njegovo odbijanje formiranja ZSO, podsećajući da je to demonstrirao Ričard Grenel.
„Zapad nije toliko odlučan da politički kazni Kurtija, već traži izlaz za njega. Taj izlaz vidi u predlozima da postoji 17 modela u EU koji bi mogli da posluže kao primer. Žele da razvodne Briselski sporazum, ono što je ključno, a to su izvršne nadležnosti ZSO. Da bi Kurtiju mogli da omoguće prihvatanje dogovora vezano za tačku samoupravljanja Srba na KiM. To za nas nije prihvatljivo. Moraju da postoje izvršne nadležnosti ZSO“, podvukao je on.
Izvor: Kosovo onlajn