Naime, fregata je u sredu prošla Suecki kanal i ušla u Mediteran.
Raketna fregata Admiral Gorškov iz sastava Severne flote pre četiri meseca krenula je iz Murmanska na put oko sveta gde će više puta testirati hipersonične rakete. U Južnoj Africi fregata je učestvovala u zajedničkim manevrima sa južnoafričkom i kineskom mornaricom i u Iranu, dolazak ovog para brodova u luku Tartusu, u Siriji, očekuje se u četvrtak u prepodnevnim časovima.
Admiral Gorškov je u januaru testirao lansiranje raketa u severnom Atlantiku, a verovatno je da će slične aktivnosti sprovesti i u Sredozemnom moru. U narednim nedeljama (ali možda čak i ranije) sigurno ćemo biti svedoci prve operativne misije fregate na Mediteranu.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu, pomorsko prisustvo Moskve u Sredozemnom moru postepeno se smanjivalo. Većina glavnih površinskih brodova se vratila kući i nije zamenjena ili su zamenjene jedinicama manje veličine.
Ulazak ruske fregate sam po sebi ne bi bio posebno destabilizujući element situacije, da nije bilo činjenice da je brod naoružan hipersoničnim raketama, koje su teške za presretanje
Raketa Cirkon ima domet više od 4.000 km i može da putuje brzinom od 8 maha. Pored toga, raketa može da manevriše u toku leta, što otežava presretanje.
Rusija postavlja ove rakete na svoje mornaričke brodove, posebno na podmornice. Oni to smatraju velikom prednošću u svojoj odbrambenoj strategiji jer hipersonične rakete mogu brzo da stignu do cilja, što otežava njihovo otkrivanje od strane neprijateljskih odbrambenih sistema.
OTKRIVENI UKRAJINSKI GUBICI: Mnogo više nego što Kijev objavljuje
Izvor: Novosti