Da li zvaničnici Republike Srpske Milorad Dodik i Željka Cvijanović najavom prekida svake saradnje s NATO-om u BiH podižu ulog u nameri da imetak stečen u Dejtonu – državnu imovinu, zadrže u vlasništvu tog entiteta? Ili su, kako ih optužuju opozicionari, u obračun sa zapadnom vojno-političkom alijansom i diplomatama SAD i Velike Britanije ušli zarad „nekih privatnih nesuglasica sa Zapadom”.
Usled mogućeg prekida saradnje s NATO-om, mediji pokušavaju da dođu do odgovora na pitanje šta je dovelo do zaokreta u politici Banjaluke, koja je ranije odobravala saradnju pod uslovom da ona ne podrazumeva članstvo u tom vojnom savezu. Primećuje se da su oštriji tonovi iz Banjaluke počeli da dolaze nakon što je Ustavni sud BiH problematizovao i poslednji zakon o imovini, za koji su u Srpskoj tvrdili da je njime od knjiženja izuzeta vojna imovina, o kojoj će se, kako su navodili, posebno dogovoriti.
Željka Cvijanović je pre neki dan podsetila da je sva problematika u vezi s imovinom nastala tek pošto je Srpska pre više od deset godina odbila da dozvoli preknjižavanje dela vojne imovine u tom entitetu na Oružane snage BiH, nakon čega su Sarajevo i Zapad počeli Srpskoj da problematizuju i svu ostalu imovinu, kao što su šume i poljoprivredno zemljište.
Reagovala je i Ambasada SAD u Sarajevu. „Što se tiče pretnji Milorada Dodika da će prestati da sarađuju s NATO-om, podsećamo ga da Zakon o odbrani iz 2005. obavezuje državne vlasti da sprovode aktivnosti potrebne za pristupanje NATO-u. To uključuje i održavanje čvrstog partnerstva i saradnje BiH s NATO-om. Milorad Dodik nema ovlašćenja da jednostrano suspenduje ili menja ovaj ili bilo koji drugi zakon”, naveli su svoj stav iz Ambasade SAD u Sarajevu.
Da je odnos prema NATO-u jedno od pitanja oko kojih postoji raskorak vlasti Srpske, ne samo s bošnjačkim, već i hrvatskim predstavnicima, vidi se i iz stava Dragana Čovića, predsednika HDZ-a BiH. On je izjavio da se proces približavanja NATO-u „ne može zaustaviti”. Dodik je prethodno rekao da svi ljudi iz Srpske koji rade na pitanjima saradnje s NATO-om – to više to neće raditi.
Izvor: Politika