Najnovije

RAKOVIĆ: Memorijalni centri jasenovačkim žrtvama – dug prema precima

Istoričar Aleksandar Raković ocijenio je za da gradnja memorijalnih centara posvećenih jasenovačkim žrtvama, koju će zajednički realizovati Srbija i Republika Srpska, predstavlja dug prema precima koji su stradali zbog toga što su bili Srbi pravoslavne vere i što su pisali ćirilicom.

Aleksandar Raković (Foto: Medija centar Beograd)

Raković je za Srnu ukazao da će sadašnje generacije Srba njegovati sećanje koje će prenositi budućim pokolenjima da ne zaborave šta se dešavalo precima u Prvom i Drugom svetskom ratu i drugim sukobima.

On je naveo da svaki ozbiljan narod njeguje sećanje na žrtve svojih predaka.

– Žao mi je što do realizacije ovog cilja nije došlo ranije, ali nikad nije kasno. Zato podržavam odluke Srbije i Republike Srpske da se pristupi izgradnji spomen-mesta u Beogradu i Donjoj Gradini – izjavio je Raković.

Odgovarajući na pitanje kako će gradnja dva memorijalna centra posvećena žrtvama Nezavisne Države Hrvatske uticati na revizioniste u regionu koji umanjuju razmere zločina u Jasenovcu i broj stradalih, Raković je ocijenio da onima koji su zlonamerni kada je u pitanju srpsko stradanje spomen-mesto u Donjoj Gradini i Beogradu neće značiti mnogo.

– Ovaj projekat prevashodno znači sećanje na srpsko stradanje i pružiće saznanje i informacije dobronamernima o tome šta se dešavalo, dok će zlonamerni i dalje da relativizuju i minimizuju srpske žrtve. Međutim, naša argumentacija prema nepristrasnoj i naučnoj stručnoj javnosti biće ubedljivija kada dobijemo te memorijalne komplekse – objasnio je Raković.

On je podsetio da su podaci o stradanju Srba, Jevreja i Roma dobro poznate u nauci, ali da su zlonamerni u političkom kontekstu zloupotrebljavali i Jasenovac i ostala mesta stradanja srpskog naroda.

– Oni su to zloupotrebljavali za svoje političke interese, a posebno Hrvati. Zato ti memorijalni kompleksi treba da služe kao potvrda stradanja stručnoj javnosti, naučnoj javnosti i svima koji su dobronamerni. Što se ovih nedobronamernih tiče, njihova percepcija se ovim neće promeniti – naveo je Raković.

Prema njegovoj oceni, čak može da se dogodi i da oni otvaranje memorijalnih centara u Donjoj Gradini i u Beogradu shvate kao nekakvo „bacanje rukavice u lice“ i da nastave sa tom svojom praksom revizionizma, odnosno falsifikovanja.

– Prema tome, samo otvaranje memorijalnih kompleksa je suštinski bitno, ali se napori koji treba da služe za osvetljavanje tih događaja nastavljaju i nastaviće se i tokom čitavog 21. veka – istakao je Raković.

Vlada Srbije u četvrtak, 27. aprila, usvojila je zaključak kojim je odlučeno da zajedno sa Republikom Srpskom izgradi dva memorijalna centra posvećena jasenovačkim žrtvama.

Predloženo je da se memorijalni centri izgrade u Donjoj Gradini, kao mestu stradanja na kojem su sprovođenje egzekucije, zlostavljanje zatočenika i zarobljenika logora Jasenovac, i u Beogradu kao glavnom gradu Srbije, čime bi se obezbedilo trajno sećanje na žrtve genocida i stradanje u Drugom svetskom ratu, saopšteno je nakon sednice Vlade.

Izvor: RTRS

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA