NAJNOVIJA VEST: Prekidaju se blokade – LINK
Poljoprivrednici koji su učestvovali u pregovorima s Vladom medijima nisu rekli skoro ništa, već su naveli da će se više informacija znati večeras u 20 sati. Kako se kazali, Vlada je usvojila manje od 50 odsto njihovih zahteva. Da li je dogovor postignut znaće se tek večeras, a do tada blokade ostaju.
Agencija Beta saznaje da su poljoprivrednici danas dobili novu ponudu u kojoj su veće subvencije po hektaru i na koju treba da odgovore do 20 časova.
U ime vlade pregovore su vodili predsednica Ana Brnabić, ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković i ministar finansija Siniša Mali, kao i pre desetak dana, kada su svi zahtevi odbačeni.
Predstavnik Udruženja poljoprivrednih proizvođača iz Subotice Miroslav Matković rekao je uoči sastanka za FoNet da im na razgovoru u ponedeljak ništa nije ponuđeno.
„Nšta nam nije bilo ponuđeno, samo smo odbijeni, rekli su samo da mogu da uvedu prelemane od 300 dinara po kilogramu sira, a još sedam zahteva nisu ni razmatrali“, rekao je Matković.
Komentarišući izjavu ministarke poljoprivrede Jelene Tanasković da je zahtev za subvencije od 300 evra po hektaru nerealan, Matković je rekao da je sve ostvarivo.
„Sve je ostvarivo kad se imaju volja i želja, a nama je neprihvatljivo što se oni tako prema nama ponašaju. Srpski seljak je primoran sa iskaže nezadovoljstvo na putevima i ulicama“, rekao je Matković.
Poljoprivrednici traže da najniža otkupna cena za mleko bude 78 dinara uz PDV, 35.000 dinara subvencija po hektaru i ukidanje ograničenja na 20 hektara za subvencije.
Traže i da premija za mleko bude minimum 20 litara za litar, izjednačenje ratarskih kultura sa berzama u Budimpešti i Parizu i dizel gorivo bez akciza za 100 litara po hetaru za ratare i za 300 litara po hektaru za povrtare.
Od države traže zaštitne takse i regulisanje uvoza mleka i mlečnih proizvoda iz zemalja EU i potpisnica CEFTA sporazuma, kako bi se zaštitila domaća proizvodnja i i destimulisa uvoz tih proizvoda.
Jedan od zahteva je regres na mlečne krave od 40.000 dinara po grlu, kao i ukidanje naknade za odvodnjavanje.
Dogovor sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićm o delimičnom prihvatanju zahteva, na šta su pristali predstavnici pojedinih udruženja, većina učesnika protesta ne prihvata jer traže da se o njihovim zahtevima raspravlja u potpunosti.
Naglašavaju da se njihovi zahtevi tiču podrške i državnih subvencija koje imaju poljoprivrednici u većini zemalja EU.
PRIGOŽIN SE OGLASIO: Bahmut je oslobođen (MAPA)
Izvor: SNPM