Najnovije

ODLUČUJE SE SUDBINA UKRAJINE! DVE OPCIJE NA STOLU! Strateška dilema pred ofanzivu muči Kijev i NATO, ako krene po zlu...

I najviša rukovodstva u SAD i drugim zapadnim zemljama shvataju da je nerealno da Ukrajina vrati izgubljene teritorije. Zato su Zapad i Ukrajina na raskršću, smatraju ruski vojni eksperti.

Predsednik američkog Združenog komiteta načelnika štabova general Mark Mili izneo je ocenu da Kijev ne može da očekuje da će u skorije vreme vratiti teritorije koje je izgubio niti može da se nada da će mu isporuka američkih lovaca F-16 doneti neki preokret na bojnom polju.

Mili je na konferenciji za novinare rekao da ukrajinski strateški cilj da povrati izgubljene teritorije možda i jeste ostvarljiv vojnim putem ali, kako je istakao, verovatno ne u bliskoj perspektivi. Takođe je naglasio da što se tiče isporuke F-16 u ratu ne postoji čudesno oružje pa to nisu ni ovi avioni.

Zapad i Ukrajina pred strateškom dilemom

Kad se sve te činjenice uzmu u obzir, analitičar ocenjuje da su pred Zapadom i Ukrajinom dve varijante.

- Sada su i Zapad i Ukrajina na nekoj vrsti raskršća, pred njima je strateška dilema — ili će se odlučiti na kontraofanzivu i tada će rizikovati sve. Posle kontraofanzive vojne mogućnosti Ukrajine će biti potrošene i ta zemlja će tada moći samo da se uzda u pregovarački proces sa Rusijom i njenu političku volju. A s druge strane može da se ne rizikuje nego da se na granici s Rusijom pravi od Ukrajine tvrđava i ona pumpa oružjem. Dakle Zelenski i Zapad imaju te dve varijante, ali jasno je da niko ne veruje da će granice biti stare. Oni tamo mogu da maštaju šta hoće, da crtaju karte gde je Rostovska oblast u sastavu Ukrajine, ali u stvarnosti je jasno da je to neizvodljivo - primećuje Blohin.

U osvrtu na visoka očekivanja Kijeva od isporuke američkih aviona F-16, vojni analitičar Andrej Koškin konstatuje da je situacija sa lovcima za Ukrajinu paradoksalna.

- U početku je Bajden govorio da se Ukrajini neće isporučivati ti avioni, a onda kao posle kuloarskih diskusija i pritisaka SAD pristaju na to da ih ipak treba isporučiti. Da li će oni rešiti ishod sukoba? Naravno da neće. Osim toga, oko njih ima mnogo problema: gde će se bazirati, ko će ih servisirati, ko će sedeti u pilotskoj kabini? Sami po sebi ti avioni neće rešiti problem ali diskusije o njima, težnja da se situacija zaoštri isporukom teškog naoružanja karakterišu pristup SAD i njihovih saveznika hibridnom ratu koji oni vode protiv Rusije na teritoriji Ukrajine - uveren je Koškin.

O tome da Ukrajina ne može da pobedi na bojnom polju, osim ako se u borbe direktno ne uključe trupe NATO, ovih dana govorio je i mađarski premijer Viktor Orban, koji je upravo zato pozvao da se umesto što se sukob eskalira pređe na njegovo mirno rešavanje.

- S obzirom na činjenicu da NATO nije spreman da šalje trupe, očigledno je da Ukrajinci nemaju mogućnost da pobede. To je moje mišljenje. Uvek sam svima predlagao da umesto što se još snažnije uključuju u rat, treba zaustaviti eskalaciju i založiti se za mirovne pregovore - rekao je Orban.

Zapad bi od Ukrajine da napravi drugi Avganistan

Ruski vojni analitičar Konstantin Blohin iz Centra za istraživanje problema bezbednosti Ruske akademije nauka kaže za Sputnjik da niko ozbiljan ni ne smatra da Ukrajina može bilo šta da vrati.

- Čak i najviše rukovodstvo SAD i drugih zapadnih zemalja shvata da je nerealno da Ukrajina vrati, recimo, Krim. Ali njihov zadatak nije da se Ukrajina vrati u svoje granice nego da kao rezultat tog rata preko Ukrajine a uz pomoć američkog oružja bude naneta maksimalna moguća šteta Rusima. U tome i jeste smisao njihove ideje o strateškom porazu Rusije — da se od Ukrajine napravi nekakav drugi Avganistan na duge staze uz kasniju političku destabilizaciju Rusije - upozorava Blohin.

On ističe da je i na Zapadu potpuno jasno da Ukrajina neće izgledati kao pre specijalne vojne operacije i povratka Krima u sastav Rusije.

Zato, smatra on, tamo sami predlažu razne scenarije — od zamrzavanja sukoba, podele Ukrajine na zone uticaja — na zapad i istok kao što je svojevremeno Nemačka bila podeljena ili kao što je sada Koreja podeljena na Severnu i Južnu.

- Zadatak je naime da se uz pomoć Ukrajine Rusija oslabi i udari što bolnije - konstatuje ovaj stručnjak.

Blohin napominje da na Zapadu još uvek zvanično neće reći da je nemoguće da se Ukrajina vrati u stare granice jer kako bi inače opravdali vojnu podršku Ukrajini ali žele da u procesu vojnih dejstava oslabe Rusiju — ne da je pobede uz pomoć Ukrajine nego da je destabilizuju a da pritom izbegnu da sve to preraste u treći svetski rat.

Iza napada na ruski brod “Ivan Hurs” stoji Zapad

Izvor: Sputnik

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA