Najnovije

Usvojeno više amandmana na izveštaj EP o Srbiji

Poslanici Evropskog parlamenta iz grupa „Zeleni-slobodna Evropa“, „Grupe evropskih partija“, „Grupe obnove“, i „Leve grupe“, podneli su više amandmana na izveštaj EP o Srbiji od 104 tačke koji je usvojen na odboru za spoljne poslove, a u kojima su izrazili niz zabrinutosti na različite teme.

Savet Evrope (Foto: Savet Evrope)

U ime koalicije Zeleni-Slobodna Evropa, poslanica Ursula fon der Lajen podnela je amandman na tačku koja govori o „pozitivnim signalima o deeskalaciji tenzija“ između Beograda i Prištine, i tražila da se u tekst izveštaja doda da su „primećeni pojedini pozitivni signali o deeskalaciji tenzija“, što je, kako se navodi u tekstu amandmana, „dobra baza za dalju normalizaciju odnosa Srbije i Kosova*“.

Pored toga, ona je amandmanom zatražila da se u tekst izveštaja doda da EU „izražava duboko žaljenje zbog glasa Srbije u Savetu evropskih ministara da se Kosovu* ne dozvoli članstvo, što je, smatra ona, kršenje dogovora iz Ohrida od 18. marta 2023, kao i zbog bojkota lokalnih izbora na Kosovu* 23. aprila koji je orkestrirao Beograd, i zbog zastrašivanja srpskih opozicionih političara u ovom konekstu“.

Autor izveštaja Vladimir Bilčik, je u ime „Grupe evropskih narodnih partija“ (PPE) uložio amandman na tačku koja se odnosi na važnost regionalne saradnje o ratnim zločinima i nestalim licima, tražeći da se u tekst tačke unese da se „pozdravlja usvajanje Deklaracije o nestalim osobama na sastanku 2. maja, u kontesktu dijaloga između Beograda i Prištine, i poziva na njenu implementaciju. Poziva se na transparentnost i inkluzivnost u izveštajima o implementaciji“.

On je pored toga zatražio da se u izveštaj doda da je napravljen „imajući u vidu dogovor postignut u Briselu 27. februara i Ohridski sporazum iz 18. marta, kao i aneks za iplementaciju sporazuma“.

U jednom od amandmana traži se da doda „izraz zabrinutosti o slučaju Elektroprivrede Srbije, u kome su tužiteljke premeštene sa slučaja, nakon što su započele istragu o slučaju korupcije“.

Pored toga, jedan od amandmana traži da se iz izveštaja ukloni rečenica: „Pozdravlja se uspostavljanje radne grupe za zaštitu novinara unutar kabineta premijerke“.

Jedan od amandmana traži da se u izveštaj doda „izraz žaljenja o činjenici da visoko rangirani članovi srpske vlade nastavljaju da trivijalizuju i ismevaju slučaj ‘Savamala’ u javnosti, uprkos ozbiljnosti kršenja vladavine prava“.

Ursula fon der Lajen je takođe uložila amandman da se u tekst izveštaja doda da su mediji „bliski vlasti“ glavni izvor „anti-EU i pro-ruskih narativa u Srbiji“, i da su „doprineli opadanju podrške pristupanju EU javnosti u Srbiji“.

Poslanik Emanuel Morel je u ime „Leve grupe“ zatražio da se u tekstu izveštaja „naglasi istorijska povezanost i prijateljstvo koji ujedinjuju narode Evropske unije i srpski narod“.

On je takođe zatražio da se doda rečenica: „Primećuje se, uz zadovoljstvo, eksplicitan zahtev srpskih vlasti da bosanski Srbi reintegrišu svoje predstavnike u institucije BiH; poziva se Srbija da nastavi sa radom na snižavanju tenzija između vlasti Republike Srpske i federalnih vlasti Bosne i Hercegovine“, preneo je Tanjug.

Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA