I ja sam nekada bio na listi američkih sankcija, kao i predsednik Vučić, u vreme Slobodana Miloševića - one su političke i sada protiv Vulina, kaže u intervjuu za "Politiku" ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.
"Ove liste služe da se ostvaruju određeni politički interesi i ciljevi, to nam je dobro poznato. Kada je reč o Vulinu, u pitanju su njegovi stavovi prema Rusiji. Da smo uveli sankcije Rusiji ovih sankcija ne bi bilo ni prema Vulinu ni prema bilo kome", ističe Dačić.
On napominje da ne očekuje da će iz SAD stići neki dokazi protiv Vulina jer, kako dodaje, ovde nije reč o utvrđivanju dokaza, nego o političkim sankcijama.
"Nismo od Amerike dobili nijednu jedinu informaciju, čak ni naznaku da se radi o nekim krivičnim delima. Razume se, mi ćemo da tražimo objašnjenje od Sjedinjenih Američkih Država jer ovo nije privatna stvar, nego odluka uperena protiv visokog državnog funkcionera", istakao je Dačić.
Govoreći o odnosima sa SAD-om, šef diplomatije je rekao da Srbija i Amerika odlično sarađuju u borbi protiv organizovanog kriminala i da zbog toga čudi da američki organi donose odluke o sankcijama protiv visokog funkcionera Srbije, uz sumnju na navodni organizovani kriminal.
"Ovde želi da se napravi neka veštačka ravnoteža između nas i Prištine jer posle oštrih odluka Zapada i Amerike protiv vlasti u Prištini bilo je samo pitanje dana kada će da stigne neka odluka protiv Beograda", istakao je Dačić.
Na pitanje kada bi mogao da otputuje u Moskvu, budući da ga ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov zove u rusku prestonicu i poručuje mu da sam odredi termin dolaska, Dačić je podsetio da je on kopredsedavajući mešovitog komiteta za saradnju sa Rusijom, kao i da je prilikom nemogućnosti posete Lavrova Srbiji dogovoreno da srpski ministar ode u posetu Moskvi.
"Potreba za tim sastancima postoji, ali još nije usaglašen termin", rekao je Dačić.
On je govorio i o odnosima sa Crnom Gorom ocenjujući da je nedavna poseta predsednika ove države Jakova Milatovića protekla u najboljoj mogućoj atmosferi i da bi to mogao da bude jak signal da se odnosi popravljaju, ali da će biti loša vest ako nova crnogorska vlada bude bez Srba.
Na pitanje da li se Beograd uzalud nada da će Aljbin Kurti sa svojim radikalnim potezima preći "crvenu liniju", Dačić je odgovorio: mi se ničemu ne nadamo.
"Samo tražimo od onih koji to mogu da urade da zaustave nasilje Kurtija prema Srbima sa KiM i njegov rušilački odnos prema ovom dijalogu u kojem svi učestvujemo. A nama nisu verovali da on nije nikakav čovek mira, nego običan šovinista kome je jedini cilj da protera preostale Srbe sa KiM", naveo je Dačić.
On je naveo i da Srbija nije dobila nikakve dokaze za tvrdnje britanske poslanice Ališe Kerns da je SPC učestvovala u švercu oružja na KiM, i napomenuo da ih nećemo ni dobiti.
"Ali treba svi da se zapitaju kakve su kompetencije predsednice spoljno-političkog odbora parlamenta Ališe Kerns kada je istog dana njene lažne optužbe o SPC demantovao Kfor koji je pod komandom NATO-a čiji je Velika Britanija jedan od najuticajnijih članova. Ovo su bile teške optužbe britanske poslanice, bez ikakvih dokaza i na njih mora da se stavi tačka", dodao je Dačić.
On je rekao da bi od toga trebalo da se ogradi britanska vlada, ali to se još uvek nije desilo.
Pročitajte OVDE o eskalaciji na kupjanskom pravcu u Ukrajini
Izvor: Sputnjik