Vlasti Federacije BiH, koje su posle rata oduzele zemlju Srbima, sada sprovode poslednji korak konfiskovanja srpskih imanja kroz "harmonizaciju zemljišnih knjiga i katastra", pišu "Novosti".
Naime, u "Službenom glasniku" FBiH objavljuje se da vlasnik mora da se javi u određenom roku ili će ostati bez zemlje. Problem je što vlasnike niko pismeno ne poziva pa Srbi izbegli iz BiH ne znaju da se na njihovim placevima i njivama uspostavljaju nove zemljišne knjige za nekretnine koje su njihovo vlasništvo decenijama unazad. navodi list.
Srbija i Republika Srpska su, u pokušaju da to zaustave, otvorile šest kancelarija u RS pri Upravi za geodetske i imovinsko pravne poslove a direktor Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Arno Gujon je pozvao Srbe poreklom iz FBiH da tokom leta posete svoja imanja i provere stanje u zemljišnim knjigama i, ako uoče nepravilnosti, obrate se nekoj od kancelarija.
Predsednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović rekao je za "Novosti" da je prema popisu iz 1991. godine u Federaciji 32 odsto zemlje - šume, poljoprivredna zemljišta i placevi - bilo u vlasništvu Srba i pozvao ih da provere stanje svoje imovine jer ih niko iz FBiH neće zvati.
Prema njegovim rečima, najteža situacija je sa šumom u Kantonu Sarajevo u opštini Ilijaš. "Teška je situacija i u srednjoj Bosni, Travniku, Donjem Vakufu, Zavidovićima, u Maglaju, Lukavcu".
"Kod otimanja srpskih nepokretnosti nema pravilaa, jer je u svim kantonima u FBiH ugroženo pravo poseda i svojine pošto Srbi nisu u mogućnosti da brane svoja imanja. Tu se posebno izdvaja član 58. Zakona o stvarnim pravima Federacije BiH koji omogućava sticanje po dospelosti, 20 godina ko obrađuje srpsku zemlju ima pravo da stekne imovinu", objasnio je Radanović.
Pratite Jutjub kanal portala Pravda na kome emisije vodi Igor Marinković https://t.co/zpsfQELH7c
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) May 16, 2023
Nije samo zemlja ta koju otimaju Srbima već i kulturna dobra, pišu "Novosti".
Tako su kulturni i naučni poslenici u Sarajevu kao bosanski spomenik kulture proglasili Čajničko jevanđelje staro više od 500 godina, a srpski lingvisti i istoričari upozoravaju da se sva jevanđelja nastala na području srednjovekovnih Bosne i huma prisvajaju i izdaju u Sarajevu kao bosanska jevanđelja.
Među bosanskim kulturnim spomenicima se tako našla i Povelja Kulina bana iz 12. veka predstavljena kao "rodni list bosanske države" iako je reč o prvoj ćiriličkoj povelji koju je ispisao na srpskom narodnom jeziku srpski pisar Radoje i gde stoji "u ime Oca, Sina i Svetog duha", a ne "Alahu ekber".
I srednjovekovni stećci na kojima je najčešće urezan krst postali su predmet sporenja i svojatanja vlasti u BiH. Sličnih problema bilo je i u Hrvatskoj iako je tamo najviše na udaru bilo blago Srpske pravoslavne crkve, navode stručnjaci.
Izvor: RT Balkan