Nakon dva dana rada ostaci dobro očuvane olupine broda su u potpunosti iskopani, a potom i do detalja dokumentovani po pravilima arheološke nauke, saopštio je Arheološki institut iz Srbije.
Nakon što je tehničar na bageru obavestio dežurnog rudarskog inženjera, točak bagera je zaustavljen i pozvani su arheolozi iz Arheološkog parka Viminacijum.
Arheolozi Saša Redžić, Nemanja Mrđić, Mladen Jovičić, Petar Kojadinović i Kristina Živković su se nedugo potom našli na licu mesta i odmah pretpostavili da se najverovatnije radi o ostacima drevnog nasukanog broda.
Ustanovili da je brod očuvan u dužini od 13 metara.
- On podseća na brodove koje su kod nas korišćeni od XI do XVII veka. Ovakve brodove su koristile sve zaraćene strane na Dunavu. Po opštim dimenzijama brod se uklapa u dimenzije rimskih brodova. Takvi brodovi su posvjedočeni i na Trajanom stubu u Rimu koji opisuje Trajanove ratove sa Dačanima početkom 2. vijeka - navodi se u saopštenju.
Članovi konzervatorske ekipe na ovoj projektu su Dragana Gavrilović, Kristina Ponjavić i Mihailo Mandrapa.
U narednim danima predstoji izrada čelicne konstrukcije sa kojom će brod u celini biti prenijet u arheoloski park Viminacijum na dalju konzervaciju i kasnije prezeentaciju.
- Sa brodovima koji su do sada nađeni na Vimacijumu stajemo u red sa najvećim muzejima za brodove u Nemačkoj i Francuskoj, što će nam omogućiti da imamo jedinstveni muzej na ovim prostorima - ističu iz Arheološkog instituta.
Izvor: Tanjug