„Program će biti usmeren na jačanje otpornosti prema dezinformacijama i propagandi kroz podršku organizacija koje nisu državne i organizacija civilnog društva. Svima je cilj suzbijanje dezinformacija koje su usmerene na Ukrajinu i vojne akcije u Ukrajini, kao i ublažavanje posledica takvih dezinformacija“, navodi se u dokumentu.
Saradnici Stejt departmenta će u okviru ovog programa tražiti ključne aktere i lidere javnog mnjenja u organizacijama civilnog društva, medijima, akademskim krugovima i privatnom sektoru, a koji mogu da identifikuju dezinformacije i preduzmu mere kako bi zaštitili ljude.
„Povećanje sposobnosti učesnika da prepoznaju rusku dezinformaciju u informacionoj sredini u Ukrajini i van nje“, ističe se u dokumentu kao jedan od glavnih zadataka.
Po mišljenju naučnika Centra za evropska istraživanja svetske ekonomije i međunarodnih odnosa Ruske akademije nauka Vladimira Olenčenka, Stejt department SAD pokušava da pojača antirusko raspoloženje u Ukrajini.
„Oni na taj način, praktično, uvode cenzuru. Za šta će se novac upotrebiti? Za podršku antiruskim medijima. Verovatno će se baviti ‘formiranjem’ aktivista koji će za novac te medije propagirati ili nastupati sa antiruskim komentarima. SAD se nadaju da će uspeti za izvrše uticaj na omladinu i inteligenciju“, rekao je on.
Ekspert navodi da SAD neće uspeti da to urade sredstvima koja su već iskoristili.
Ranije je Stejt department izdvojio milion dolara kako bi pomogao Kijevu da otkrije „dezinformacije“ koje, navodno, širi Rusija i da se suprotstavi onima koji ih koriste za „destabilizaciju demokratskih društava“.
Pročitajte OVDE o stavu Londona o kasetnoj municiji
Izvor: Raša Tudej / Sputnjik