To su zemljotresi, kako je navela Mladenović za Tanjug, koje mogu samo instrumenti da zabeleže.
Kada je reč o jačim zemljotresima, Mladenović je ocenila da je mala verovatnoća da u bliskoj budućnosti bude značajno jačih zemljotresa.
"Mnogo puta smo govorili o tome da se u tom području može očekivati zemljotres koji ima magnitudu oko 5, onakav kakav je bio u Kraljevu pre više od 10 godina. Međutim, tačno mesto gde bi se desio ne možemo da predvidimo kao ni tačno vreme, ali sumnjam da to može da bude u bliskoj budućnosti", objasnila je Mladenović.
Pratite Jutjub kanal portala Pravda na kome emisije vodi Igor Marinković https://t.co/zpsfQELH7c
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) May 16, 2023
Zemljotresi koji imaju tako nisku magnitudu, a dešavaju se u okolini područja gde se vrši rudarenje su prema rečima Mladenović, najčešće posledica miniranja koje se sprovodi u rudnicima.
"To su zemljotresi koje ljudi ne mogu da osete, njih instrumenti mogu da zabeleže, ali u katalogu Republičkog seizmološkog zavoda Srbije se oni posebno vode kao zemljotresi koji su indukovani ljudskom aktivnošću", rekla je Mladenović.
Republički seizmološki zavod saopštio je juče da je u 18:54 časova po lokalnom vremenu registrovan zemljotres magnitude 3.7 jedinica Rihterove skale u regionu planine Goč i da zemljotresi ovakvog intenziteta mogu izazvati mala oštećenja na objektima u epicentralnoj oblasti.
Prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra, zemljotres je bio na dubini od šest kilometara, a pogođeno je područje Kragujevca i Trstenika u Srbiji.
Izvor: Tanjug