„Kina je tempirana bomba... Kina je u nevolji. Kina je rasla 8% godišnje, sada je blizu 2% godišnje“, rekao je američki predsednik, pogrešno navodeći pokazatelje rasta nacije. „To nije dobro, jer kada loši ljudi imaju problema, oni rade loše stvari“.
U stvarnosti, u drugom kvartalu 2023. kineska ekonomija je porasla za 6,3% na godišnjem nivou, pokazujući brži rast u poređenju sa 4,5% zabeleženih u prvom kvartalu.
„Stopa rasta Kine je usporila na 6,3% ove godine, i dalje je najviša u svetu među glavnim ekonomijama, i sa samo 2% inflacije“, DŽef DŽej Braun, izjavio je za Sputnjik autor ‘Kineske trilogije’, koosnivač i kurator Komisije za istinu o biološkom oružju.
„Nijedna druga zemlja nije ni blizu. Čak i Indija sa velikim medijskim uticajem predviđa rast od 5,7 odsto, ali sa inflacijom od 4,8 odsto. A SAD? 1,1 odsto rasta i 3 odsto inflacije. Ove brojke čine sprdnju Bajdenovim praznim tvrdnjama, koje su samo grubo odstupanje od stvarnosti“.
Štaviše, demografski problemi takođe dolaze u obzir, tvrdi on.
„Mnoge razvijene zemlje imaju problema sa populacijom. Ipak, Kina, kao socijalistička zemlja, ima na raspolaganju dosta makro i mikroekonomskih alata da pomogne u ublažavanju problema. Peking ne sedi skrštenih ruku. Donose se brojni zakoni i propisi kojima se građani podstiču na sklapanje brakova i rađanje dece. Biće potrebno vreme, ali njihova rešenja su sigurno bolja od zapadnih koji su pustili poplave ilegalnih imigranata da popune praznine“, nastavio je kineski stručnjak.
Inflacija u SAD — izazov za Belu kuću
S druge strane, američka inflacija nastavlja da predstavlja izazov za Belu kuću. Indeks potrošačkih cena u SAD je u julu porastao za 3,2% u odnosu na pre godinu dana i sa 3% u junu, kako je izvestio u četvrtak Biro za statistiku rada. Američka mejnstrim štampa skrenula je pažnju na činjenicu da je inflacija porasla u julu prvi put u poslednjih 13 meseci zbog povećanja cena zakupa, sugerišući da bitka za ukroćenje rastućih potrošačkih cena za SAD neće biti tako laka.
U tom kontekstu, čini se da je Bajdenova izjava o „bombi koja otkucava“ imala za cilj da pomeri fokus sa američkih domaćih ekonomskih nevolja kao što su debakl gornje granice duga, inflacija i kolaps velikih banaka.
„Kina je najveća svetska ekonomija po paritetu kupovne moći, uvoznik, izvoznik, proizvođač, ima relativno nizak nacionalni dug i ima ogromne strane direktne investicije koje dolaze u zemlju, a ona ulaže na međunarodnom nivou. Kineski juan se normalizuje u međunarodnoj trgovini. Kineska ekonomija gradi i stvara proizvode.
Američka ekonomija je uništena globalizacijom, finansijalizovana je, duguje desetine triliona dolara koji nikada neće biti vraćeni, infrastruktura se raspada i ima ozbiljne socijalne probleme širom zemlje“, rekao je Braun i dodao:
„Nije teško predvideti koja zemlja će prebroditi predstojeći globalni krah“.
Nije prvi put da Bajden iznosi omalovažavajuće komentare o Kini i njenom rukovodstvu. U junu je američki predsednik nazvao svog kineskog kolegu „diktatorom“, a američki Stejt department jasno je stavio do znanja da je Bajdenova formulacija mišljenje američkih ustanova. Pre toga, Bajden se uznemiravao i ljutio zbog takozvanog kineskog skandala „špijunski balon“, za koji se ispostavilo da nije ništarija.
Osim toga, američki predsednik je više puta bockao Peking preko Tajvana, koji Narodna Republika vidi kao svoju neotuđivu teritoriju.
Zanimljivo je da je u isto vreme ministarka finansija SAD DŽenet Jelen više puta naglašavala važnost održavanja odnosa sa Kinom uprkos neslaganjima po određenim pitanjima.
„Što se tiče komentara, mislim da i predsednik Bajden i ja verujemo da je ključno održavati komunikaciju... da bi se raščistile pogrešne percepcije, pogrešne procene. Moramo da radimo zajedno gde je to moguće“, izjavila je ona tokom junske konferencije za štampu u Parizu.
„Kina i Rusija su jednostavno prevelike, premoćne, prebogate i komplementarne kao saveznici, da bi Zapad mogao da ide protiv njih“, zaključio je Braun.
PUCAJU UKRAJINSKE UTVRĐENE LINIJE! Rusi nadomak istorijske pobede
Izvor: Sputnikportal.rs